Otone SOUNDBASE 60W with Integrated Subwoofer
- Warranty 1 Year
- ColourBlack
- TypeSoundbase
- BluetoothYes
- ComponentYes
- Optical / SPDIFYes
- Output RMS60W
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN5055551600402
Otone SOUNDBASE 60W Low-profile sound enhancement
Not happy with your tv`s sound, but don`t want a soundbar hanging from the wall?
A BIG SOUND, FROM A LOW PROFILE
SoundBase fits discreetly under your TV and gives you the improved clarity and volume you`re looking for without the bulk of a traditional soundbar.WIRELESSLY STREAM YOUR AUDIO
SoundBase uses advanced Bluetooth technology to stream high quality audio from any Bluetooth enabled device, so if you want to give that favourite song a boost stream it from your phone in seconds...
BEAUTIFUL AUDIO, USING A BEAM OF LIGHT
Connect your audio devices using an optical connection to allow you to get full HD beautiful sound which will take your breath away... As well as Optical, SoundBase is able to take Bluetooth and RCA Aux connections meaning no matter what device you`re using, there’s sure to be a way to connect it to SoundBase.
FEATURES
- Optical input for digital audio
- Bluetooth audio streaming from iPhone, tablet or smartphone
- Integrated subwoofer
- Wireless remote control
| Speaker Drivers | 2 x 2" + 3" |
| Total RMS Power | 60W 2 x 15W + 30W |
| Input Connections | Bluetooth, Optical, Aux-In |
| Dimensions | 653 x 67 x 317mm |
| Manufacturer | Otone |
|---|---|
| Colour | Black |
| Model Number | SOUNDBASE |
| Type | Soundbase |
| Optical / SPDIF | Yes |
| Output RMS | 60W |
| Component | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |

