Philips S5530 3 Head Wet + Dry Mens Shaver with Turbo+ Mode
- Warranty 1 Year
- TypeMens Shaver
- CordlessYes
- RechargeableYes
- WashableWaterproof
- Shaver TypeRotary
- Pivoting HeadYes
- With TrimmerYes
- Manufacturer Guarantee1 year
Philips Series 5000 Wet + Dry Electric Shaver with Turbo+ Mode (S5530)
10X fewer nicks and cuts than regular blade*. The Shaver Series 5000 adds speed to your morning routine with a fast, MultiPrecision Blade System and fully washable heads.
- 10X fewer nicks and cuts than regular blade
- Protects 10X better versus a regular blade
- 20% more power with Turbo+ mode
- MultiPrecision Blades cut hair
- 5-directional flex heads follow curves
Super Lift & Cut Action
Shave closer with the dual-blade Super Lift & Cut Action. The first blade raises each hair while the second blade comfortably cuts below skin level, for really smooth results.
Get a comfortable dry or refreshing wet shave with Aquatec
Shave your way. With the 100% waterproof Aquatec Wet & Dry seal, you can opt for a quick yet comfortable dry shave. Or you can shave wet with gel or foam or even under the shower.
Shave through dense parts of beard with 20% more power
Shave even faster through dense parts of your beard with the 20% extra power boost you get by activating Turbo+ mode.
Blades raise then cut long and short hairs for a fast shave
Get a shave that’s fast and close. Our MultiPrecision Blade System raises and cuts all hairs and remaining stubble – all in a few strokes.
Heads flex in 5 directions for a fast, close shave
5-directional ContourDetect Heads follow every curve of your face and neck to give you an easy, comfortable shave even in tough to reach areas.
Maintaining your shaver
Fully washable – simply open the shaver heads and rinse under the tap to keep your shaver head fresh and clean.
50 minutes of cordless shaving
With a powerful, energy efficient and long-lasting lithium-ion battery, you can get 50 minutes of cordless shaving time from a one hour charge. That’s about 15 shaves! Or if in a rush, a 5 minute quick charge will give one full shave. Comes with a UK 2-pin plug.
Click-on trimmer for perfect moustache and sideburn trimming
Complete your shaving experience with the SmartClick Precision Trimmer- ideal for shaping your moustache and sideburns. Also included is a Protective Cap to ensure your new shaver stays safe on your travels.
2 year guarantee, worldwide voltage and replaceable blades
All of our shavers come with a 2 year worldwide guarantee and can adapt to any voltage. The long-lasting blades only need to be replaced after 2 years.
| Shaving Performance | |
| Shaving system | MultiPrecision Blade System Super Lift & Cut Action |
| Contour following | 5 direction Flex Heads |
| SkinComfort | SkinProtection System Aquatec Wet and Dry |
| Turbo+ mode | Shave with 20% extra power |
| Accessories | |
| SmartClick | Precision trimmer |
| Power | |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Run time | 50 min / 17 shaves |
| Charging | 1 hour full charge Quick charge 5 min for 1 shave |
| Automatic voltage | 100-240 V |
| Max power consumption | 9 W |
| Stand-by power | 0.1 W |
| Ease of use | |
| Display | 3 level battery indicator Battery low indicator Charging indicator Cleaning indicator Replace shaving heads indicator Travel lock indicator |
| Cleaning | Fully washable |
| Operation | Cordless use Unplug before use |
| Design | |
| Handle | Ergonomic grip and handling |
| Colour | Ceres - Super Nova Silver |
| Service | |
| 2 year guarantee | Yes |
| Replacement head | Replace every 2 yrs with SH50 |
| Manufacturer | Philips |
|---|---|
| Model Number | S5530 |
| Rechargeable | Yes |
| Washable | Waterproof |
| Shaver Type | Rotary |
| Pivoting Head | Yes |
| With Trimmer | Yes |
| Type | Mens Shaver |
| Cordless | Yes |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |

