Philips S5420 Aquatouch Wet n Dry Cordless Shaver
- Warranty 1 Year
- TypeMens Shaver
- CordlessYes
- Battery Life45 minutes
- Charge Time1hr
- RechargeableYes
- WashableWaterproof
- Shaver TypeRotary
- Pivoting HeadYes
- With TrimmerYes
- Manufacturer Guarantee1 year
Philips Aquatouch Wet and Dry Cordless Shaver with Precision Trimmer (S5420)
The Aquatouch shaver protects your skin while you enjoy a refreshing shave. Our Multi-Precision Blade System with rounded profile heads glides smoothly across, and it’s designed to protect your skin.
Key Features
- Wet or Dry, Protective Shave
- MultiPrecision Blade System
- Protects 10 x better versus a regular blade
- 45 minutes cordless use
- 1 hr charge time
- SmartClick precision trimmer
- Model Nos. S5420/06
- Rounded profile of heads designed to protect skin
- Shave close without nicks and cuts. Our MultiPrecision Blade System with rounded head profile glides smoothly across, while protecting your skin.
- Get a comfortable dry or refreshing wet shave with Aquatec
- Choose how you prefer to shave. With the Aquatec Wet and Dry seal, you can opt for a quick yet comfortable dry shave. Or you can shave wet—with gel or foam—even under the shower.
- Blades raise then cut long and short hairs for a fast shave
- Get a shave that’s fast and close. Our MultiPrecision Blade System raises and cuts all hairs and remaining stubble-all in a few strokes.
- Heads flex in 5 directions for a fast, close shave
- 5-direction Flex Heads with 5 independent movements ensure close skin contact for a fast and close shave even on the neck and jaw line.
- Click-on trimmer for perfect moustache and sideburn trimming
- Click on our skin-friendly precision trimmer to finish your look. It’s ideal for maintaining your moustache and trimming your sideburns.
- 45 minutes of cordless shaving
- You`ll have 45+ minutes of running time - that`s about 15 shaves—on a one-hour charge. This shaver only operates in cordless mode.
- 1-hour charging time
- Shave longer with every charge, thanks to our powerful energy-efficient, long-lasting lithium-ion battery. Do a quick charge for 5 minutes and you’ll have enough power for one shave.
- 1-level battery and travel lock Indicators
- The intuitive display shows relevant information, enabling you to get the best performance out of your shaver: - 1-level Battery Indicator - Cleaning Indicator - Battery Low Indicator - Replacement Head Indicator - Travel Lock Indicator
- Lifts hairs to cut comfortably close
- Shave closer with the dual-blade Super Lift and Cut Action. The first blade raises each hair while the second blade comfortably cuts below skin level, for really smooth results.
- 2-year guarantee, worldwide voltage and replaceable blades
- All Philips shavers come with a 2-year worldwide manufacturers guarantee and can adapt to any voltage. The long-lasting blades only need to be replaced after 2 years.
| Shaving Performance | |
| Shaving system | MultiPrecision Blade System Super Lift & Cut Action |
| Contour-following | 5-direction Flex Heads |
| Skin comfort | Skin Protection System Aquatec Wet and Dry |
| Design | |
| Handle | Ergonomic grip and handling |
| Colour | Neptune Blue - Charcoal Grey |
| Power | |
| Automatic voltage | 100-240 V |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Run time | 45 min/15 shaves |
| Charging | 1 hour full charge Quick charge 5 min for 1 shave |
| Max power consumption | 9 W |
| Stand-by power | 0.1 W |
| Accessories | |
| SmartClick | Precision trimmer |
| Maintenance | Protective cap |
| Ease of use | |
| Display | 1 level battery indicator Battery low indicator Charging indicator Cleaning indicator Replace shaving heads indicator Travel lock indicator |
| Cleaning | Fully washable |
| Operation | Unplug before use |
| Service | |
| 2 year manufacturers guarantee | Yes |
| Replacement head | Replace every 2 yrs with SH50 |
| Manufacturer | Phillips |
|---|---|
| Model Number | S5420 |
| Rechargeable | Yes |
| Washable | Waterproof |
| Shaver Type | Rotary |
| Pivoting Head | Yes |
| With Trimmer | Yes |
| Type | Mens Shaver |
| Cordless | Yes |
| Battery Life | 45 minutes |
| Charge Time | 1hr |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |
