Ring Video Doorbell in Satin Nickel
- Warranty 1 Year
- SmartYes
- Manufacturer Guarantee1 year
Ring Video Doorbell in Satin Nickel
Answer the Door From Anywhere
Works on every home - with or without a doorbell. Quick and easy self-install.
Get instant alerts when visitors press your Doorbell or trigger the built-in motion sensors. Then use the free Ring app to see, hear and speak to guests from your smartphone, tablet or PC.
- Motion-activated notifications
- Crystal-clear 720HD video
- Two-way talk with noise cancellation
Never Miss a Visitor
Ring lets you customize your motion sensors, so you’ll always be the first to know when you have a visitor. With infrared night vision and a weather-resistant design, you can monitor your home around the clock – day or night, rain or shine.
- Custom motion zones
- Infrared night vision
- Live View on-demand video and audio
- Theft Protection
Home Security at Your Fingertips
Power your Video Doorbell with its built-in rechargeable battery, or connect it to your existing doorbell wiring for a non-stop charge. It also comes with everything you need to install your Doorbell in just a few minutes, with no professional help required.
- Dual power options
- Simple installation and setup
- iOS, Android, Mac compatible
Don`t miss a thing with Ring Protect
Standard features such as instant notifications, live view and two-way talk are available out of the box and for free on all Ring devices.
Get even more out of your Ring devices every day with Protect, a comprehensive service that activates video recording and photo capture for doorbells and cameras at a low price. It lets you review the moments you missed so you can share important ones with those who matter most. And that’s just the start. Think of it as protection at your side all the time. Plus, there is a 30 day free trial.
- Video Recording and Photo Capture
- Record your videos and capture photos to review, save, and share the moments you missed for up to 30 days.
- Flexible options
- Choose a plan that works for you. Cover one device with Protect Basic for £2.50/month, or your entire home with Protect Plus for £8/month.
- Extended warranty
- Extend the warranty on all your devices at home with a Protect Plus subscription.
Learn more about Ring Protect.
| Size and Colour | |
| Dimensions | 12.65cm x 6.17cm x 2.21cm (4.98 in. x 2.43 in. x .87 in.) |
| Available Colours | Satin Nickel, Venetian |
| Features | |
| Video | 720 HD Video, Night Vision |
| Motion Detection | Adjustable Motion Detection |
| Field of View | 180 Degrees |
| Audio | Two-way audio with noise cancellation |
| Power and Connectivity | |
| Power | Battery - Hardwired (8-24 VAC) |
| Internet Requirements | Requires a minimum upload speed of 500kbps, but 1 Mbps is recommended for optimal performance |
| Connectivity | 802.11 b/g/n Wi-Fi connection @2.4GHz |
| Installation | |
| Operating Conditions | -20.5°C to 48.5°C (-5°F to 120°F), Weather Resistant |
| General | |
| Box Includes | Ring Video Doorbell Mounting Bracket Diode (for use with electronic doorbells) Installation Tools and Screws USB Charging Cable User Manual Security Sticker |
| Warranty | 2 years on parts, theft protection |
| Manufacturer | Ring |
|---|---|
| Model Number | DOORBELL |
| Smart | Yes |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |

