Roberts BLUTUNE 50 Bluetooth DAB FM Stereo + Clock Radio
- Warranty 1 Year
- ColourWhite
- TypeHi-Fi System
- Digital DAB RadioYes
- BluetoothYes
- Analogue FM RadioYes
- Manufacturer Guarantee1 year
Roberts BLUTUNE 50 Bluetooth 2.1 Stereo Sound System + Clock Radio
The Blutune 50 is an FM/DAB/DAB+ radio with full Bluetooth connectivity. Stream from your smartphone or tablet.
The built-in 2.1 stereo speaker system offers superb sound quality so it’s a great choice for the kitchen. Thanks to its dual alarm function and multi-stage brightness dimmer, it’s also ideally suited to the bedroom.
- FM/DAB/DAB+
- Built-in FM/DAB/DAB+, and with 20 radio station presets, you can access your favourite stations at the touch of a few buttons.
- STREAM FROM YOUR SMARTPHONE
- Using Bluetooth, you can stream the music from your iPod Touch, smartphone, or tablet directly through the speakers. There's also a USB socket for iPhone or Smartphone charging, so you won't miss a beat of your favourite track.
- GREAT SOUND
- The Blutune 50 is fitted with a 2.1 speaker system to bring out the best from your music collection.
- WAKE UP TO YOUR FAVOURITE STATION
- The Blutune 50 performs equally well as a bedside companion with multiple alarms, sleep and snooze timers.
- Wake to a radio (DAB/FM) or buzzer alarm.
- PLAY MUSIC FROM YOUR IPOD
- A stereo line-in socket enables playback for your iPod or MP3.
- This means that the Blutune 50 can also double up as a speaker for your iPod playlists too.
| CONNECTIVITY | |
| Headphone Socket | Yes (3.5mm stereo) |
| Auxiliary input socket for iPod/MP3 playback | Yes (3.5mm stereo) |
| DESIGN | |
| Alarm function | Yes (DAB/FM/buzzer) |
| Sleep timer/snooze button | Yes |
| USB charge socket for other devices | Yes (5V 1A) |
| On-device Control | Yes |
| Mains Powered | Yes |
| Supplied Accessories | Mains Adaptor |
| Dimensions (mm) | 208(w) x 110(h) x 140(d) |
| Weight | 1.22 kg |
| Colour | White |
| Manufacturer | Roberts Radio |
|---|---|
| Colour | White |
| Model Number | BLUTUNE50W |
| Type | Hi-Fi System |
| Analogue FM Radio | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Digital DAB Radio | Yes |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |

