Roberts BLUTUNE 65 Bluetooth DAB FM Stereo Dock + Clock Radio
- Warranty 1 Year
- ColourBlue/Black
- TypeHi-Fi System
- Digital DAB RadioYes
- BluetoothYes
- Analogue FM RadioYes
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN5038301303556
Roberts BLUTUNE 65 Bluetooth DAB FM Sound System with OLED Display
With FM/DAB, Bluetooth connectivity, a lightning dock to fit an iPod Touch, iPhone or iPad with a lightning port, the Blutune 65 is the full package. Its trim design is at home on bedside tables and shelves, and the acoustically tuned cabinet allows for superior sound quality, while a passive bass radiator helps to deliver deeper, rich bass.
- THE RADIO
- The Blutune 65 offers DAB/DAB+ and FM wavebands, giving you full access to your favourite radio stations.
- PLAY MUSIC FROM YOUR IPOD
- The lightning dock will fit iPods, iPhones, and iPads with a lightning port.
- What's more, the lightning dock will also charge your smartphone or iPod, so you can listen to your music uninterrupted.
- STREAM FROM YOUR SMARTPHONE
- Using Bluetooth, you can stream music from your iPod Touch, smartphone, or tablet directly through the sound system.
- PACKED WITH FEATURES
- Not content with Bluetooth, a lightning dock, digital radio, remote control or superb sound quality?
- Well, the Blutune 65 also includes 20 station presets, dual alarm, headphone socket, adjustable display backlight and sleep and snooze functions.
- WAKE UP TO YOUR FAVOURITE STATION
- The Blutune 65 is also a great choice for the bedroom, thanks to its clock and multi-function alarm which lets you wake up to buzzer, radio or USB alarm.
- Plus you can set two alarms, each with a graduated sound so you can wake up more gently.
| SOURCE | |
| FM/DAB/DAB+ Built in | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes (SBC/AAC with AVRCP) |
| AUDIO | |
| Full-range Driver | Yes (2) |
| Passive Bass Radiator | Yes |
| Equalizer | Yes (6 Position Equalizer + Separate Bass / Treble Controls) |
| CONNECTIVITY | |
| Headphone Socket | Yes (3.5mm stereo) |
| Line-out (Analogue) | Yes (3.5mm stereo) |
| Auxiliary input socket for iPod/MP3 playback | Yes (3.5mm stereo) |
| DESIGN | |
| Alarm Function | Yes (DAB/FM/iPod/Buzzer) |
| Apple Lightning Dock | iPhone, iPad Mini, iPad (with Lightning Connector), Audio and Charging |
| USB charge socket for other devices | Yes (5V 1A) |
| Screen | High contrast OLED screen (adjustable brightness) |
| On-device Control | Yes |
| Mains Powered | Yes |
| Supplied Accessories | Mains Adaptor Remote Control with Battery. |
| Dimensions (mm) | 277(w) x 90(h) x 225(d) [without any device docked] |
| Weight | 1.44 kg |
| Colours | Marine Teal Black |
| Manufacturer | Roberts Radio |
|---|---|
| Colour | Blue/Black |
| Model Number | BLUTUNE65 |
| Type | Hi-Fi System |
| Analogue FM Radio | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Digital DAB Radio | Yes |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |

