Samsung DV90M50001W 9kg Heat Pump Tumble Dryer
- Warranty 1 Year
- ColourWhite
- TypeHeat Pump Tumble Dryer
- Drying Capacity9kg
- Width (approx)60cm
- Sensor DryingYes - Stops when dry
- Heat PumpYes - Uses less energy
- CondensingYes - Vents dry air into the room
- Energy RatingA++
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN8806088852676
Samsung DV5000 9kg Heat Pump Tumble Dryer (DV90M50001W)
- OptimalDry™
- 35 Minute Quick Dry
- A++ Heat Pump Technology
Intelligent drying with great results
Samsung`s OptimalDry™ smart technology uses moisture and temperature sensors to adjust the drying time for the best result, which protects your clothes from damage while saving energy. Available on 10 drying programs.
Quickly dry your favourite outfits
Enjoy the convenience of quickly dried clothes for those times you really need them. Dry up to 1kg of clothes in 35 minutes.
Enhanced filtering
The easy to clean Filter helps maintain drying performance and energy efficiency by offering an additional layer of filtering that collects all the lint in one place. The bottom Heat Exchanger now only needs to be cleaned once every 25 cycles. Two alarms remind you when the Filter and Heat Exchanger need cleaning.
Easy Trouble Shooting
Smart Check is an automatic error-monitoring system. It detects and diagnoses problems at an early stage and provides quick and easy troubleshooting solutions using a Smartphone App*. So it saves you time having to find the manual and avoids the cost and inconvenience of unnecessary engineer callouts**.
*Available on Android and iOS. **Service callouts will occasionally be required and may incur extra costs.
Water level check
A Water Tank Indicator is a simple gauge on the front that shows how much condensed water has been extracted from your clothes. So you can quickly see if the water tank needs emptying before you start another load.
| Drying Capacity | |
| Drying Capacity (kg) | 9.0 kg |
| Design | |
| Body colour | White |
| Door | Crystal Gloss |
| Panel Display | LED |
| Performance | |
| Type of Dryer | Heatpump |
| Cycle time (min) | 190 min |
| Energy Efficiency Class | A++ |
| Energy Consumption (annual) | 258 |
| Condensation Efficiency Class | B |
| Noise Level (Dry) | 65 dB |
| Refrigerant (Type) | R134a(Fluorinated greenhouse gas, GWP=1,430) |
| Refrigerant (Charging, kg) | 0.32 |
| Refrigerant (Charging, t CO2e, Hermetically sealed) | 0.4576 |
| Features | |
| Interior Drum Light | Yes |
| Smart Control | No |
| Smart Check | Yes |
| Reversible Door | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Delay End | Yes |
| Drum type | Diamond Drum |
| Dry Level | 3 Levels |
| Drying Rack | Yes |
| Drying Time selector | Yes |
| Mixed Load Bell | Yes |
| Progress Indicator | Yes |
| Water Container Full Indicator | Yes |
| Wrinkle Prevent | Yes |
| OptimalDry System | Yes |
| Cycle | |
| Cool Air | Yes |
| Iron Dry | Yes |
| Time Dry | Yes |
| Towels | Yes |
| Warm Air | Yes |
| Wool | Yes |
| Additional Cycle | Shirts, Cotton, Mixed Load, Synthetics |
| Option List | Delay End, Sound On/Off,Wrinkle Prevent, Dry Level, Time, Mixed Load Bell, Lamp |
| Air Wash | No |
| Bedding | Yes |
| Quick Dry 35` | Yes |
| Cotton | Yes |
| Delicates | Yes |
| Mixed Load | Yes |
| Outdoor Care | Yes |
| Shirts | Yes |
| Synthetics | Yes |
| Physical specification | |
| Net Dimension (WxHxD) | 600x850x640 mm |
| Net Weight | 50 kg |
| Drum Material | Stainless |
| Manufacturer | Samsung |
|---|---|
| Colour | White |
| Model Number | DV90M50001W |
| Energy Rating | A++ |
| Heat Pump | Yes - Uses less energy |
| Condensing | Yes - Vents dry air into the room |
| Sensor Drying | Yes - Stops when dry |
| Type | Heat Pump Tumble Dryer |
| Drying Capacity | 9kg |
| Width (approx.) | 60cm |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |
