Samsung QE43LS03DAUXXU 43" 4K QLED TV
- Warranty 5 Years
- Resolution3840 x 2160
- Screen Size (inches)43 inches
- Screen TypeQLED
- SmartYes
- BluetoothYes
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN8806095503035
Samsung QE43LS03DAUXXU 43" 4K QLED TV
Add innovation to your home with the incredible QE43LS03DAUXXU from Samsung - a television when it’s on, a piece of art when it’s not. The modern Frame design and bezel fit beautifully into your space, with the smart TV designed to look like a picture frame. And, Art Mode means you can access works of art to reflect your personality, all from the Art Store. With a 4K QLED picture, you can experience quality content thanks to 100% colour volume. Enrich your TV viewing whatever you choose to watch. What’s more, the matte display absorbs reflections, for a glare-free viewing experience.
Order yours from Chapmans today
Additional Information *Subscriptions required. Some apps may not be available at launch. 3rd party content providers may remove apps from the Smart TV platform or stop updating them at any time.
Features Modern Frame design
Matte display
100% colour volume
Product Type TV
Connectivity
Bluetooth Yes
HDMI Yes
Headphone No
Number of HDMI Ports 4
Number of USB Ports 2
Smart TV Yes
USB Yes
Wi-Fi Yes
Wireless LAN Yes
Additional Information
Warranty/Guarantee 5 Year Promotional Warranty
Warranty Redemption Information Consumer must register within 90 days of sale via http://www.samsung.com/uk/5yearguarantee
PSTI Compliance
PSTI Compliance - Download certificate
Design Elements
Colour Black
Colour Group Black
Product Type
Product Category Group Brown Goods
Display
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology LED
Maximum Resolution 3840 x 2160
Screen size 43 in
Screen Technology QLED
Dimensions & Weight
Depth 19.68 cm
Height 59.19 cm
Shipping Depth 16.5 cm
Shipping Height 67.7 cm
Shipping Weight 15.5 kg
Shipping Width 108.7 cm
Weight 8.9 kg
Width 96.95 cm
Programmes & Functions
Digital Tuner Yes
Electronic Program Guide Yes
Technical Details
RMS Output Power 20w
Efficiency & Standard
Energy Efficiency Class G
Brown Goods & SDA Features
Speakers 2 CH
Accessories
VESA Mount Compatible Yes - 200 x 200mm
| Manufacturer | Samsung |
|---|---|
| Model Number | QE43LS03DAUXXU |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| Colour | Black |
| Colour Group | Black |
| Product Range | 43 to 54 inch QLED 4K UHD Televisions |
| Product Dimensions | 59.19cm x 96.95cm x 19.68cm |
| RMS Output Power | 20W |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| USB | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes - 200 x 200mm |
| Width | 96.95 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 8.9 kg |
| Wireless LAN | Yes |
| Shipping Weight | 15.5 kg |
| Shipping Height | 67.7 cm |
| Shipping Width | 108.7 cm |
| Shipping Depth | 16.5 cm |
| Smart TV | Yes |
| Screen Size | 43 in |
| Screen Technology | QLED |
| Speakers | 2 CH |
| Depth | 19.68 cm |
| Digital Tuner | Yes |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | LED |
| Additional Information | *Subscriptions required. Some apps may not be available at launch. 3rd party content providers may remove apps from the Smart TV platform or stop updating them at any time. |
| Bluetooth | Yes |
| Key Feature 2 | Matte display |
| Key Feature 1 | Modern Frame design |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Key Feature 3 | 100% Colour Volume |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | Modern Frame design, Matte display, 100% colour volume |
| Headphone | No |
| Height | 59.19 cm |
| HDMI | Yes |
| Energy Rating | G |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Type | QLED |
| Screen Size (inches) | 43 inches |
| No. of HDMI | 4 |
| HDMI Port | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Smart | Yes |
| USB Port | Yes x2 |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |


