Samsung QE43LS03TAUXXU 43inch 4K QLED Frame Smart TV with Art Mode
- Warranty 1 Year
- Resolution4K Ultra HD
- Screen Size (inches)43
- Screen TypeQLED
- Digital TV ServiceFreeview HD
- High Dynamic Range (HDR)Yes
- SmartYes
- BluetoothYes
- HDMI PortYes
- USB PortYes
- No. of HDMI4
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN8806090382109
Samsung 43 Inch 4K QLED Frame Smart TV with Art Mode (QE43LS03TAUXXU)
Do you want to balance fantastic décor with spectacular entertainment? Then look no further than this QLED television from Samsung. A TV when it’s on, and a piece of art when it’s off, the QE43LS03TAUXXU will make a stylish entertainment centrepiece for your living room.
- Art Mode: display artwork or your own photos on screen
- QLED Technology: cinematic colour
- Dual LED: Discover deep blacks and lifelike colour
Smart Technology, QLED Quality
Discover an endless world of online entertainment through this Samsung Smart TV’s Tizen system. Whether you’re glued to the latest crime series, or can’t stop watching reality TV, you’re sure to find on-demand services to meet your preferences. Or, if there’s something coming on today that you’re keen to watch quickly, then take advantage of one of the live channels on the built-in digital TV service.
Watch all of your favourite films, documentaries, and more in a stunning light thanks to this television’s QLED technology. You’ll see colours of cinematic quality, made from over a billion shades, and on the Dual LED screen, you’ll spot lifelike details in even the darkest of shadows.
Alternatively, perhaps you want to explore your Blu-ray collection or host a gaming night with friends? The Samsung QE43LS03TAUXXU hosts a range of connectivity options, including four HDMI ports, two USB ports, and Bluetooth pairing.
Artistic TV Design
Take advantage of Art Mode on the QE43LS03TAUXXU, where your TV becomes a decorative addition at a time that suits you. Sit back, relax, and display a range of famous masterpieces, or photos from your family holidays with ease. Just pick which pictures you want the television to show, and the duration, so you can enjoy your television’s presence when it’s not being used to watch movies or apps.
This Samsung QLED TV comes in a stylish charcoal black with a matching stand, or as it’s VESA compatible, can be wall mounted for an integrated, space-saving finish. You can even customise the bezel* to suit your décor and artistic preferences – just attach and detach with the easy-to-use magnets.
View beautiful art or stunning entertainment on this Samsung QLED Smart TV – the choice is yours. Order the QE43LS03TAUXXU today.
*Each customisable bezel is sold separately.
| Brand Name | Samsung |
| Weight (Approximate) | 11 kg |
| Screen Technology | QLED |
| Manufacturer | Samsung |
| Features | Art Mode: Select the art pieces you want to see and set the time on how long you want it to be shown on screen QLED Technology: Genuine cinematic colour made from over a billion shades Customisable Bezel: sold separately pick the ideal customisable bezel for your space taste or artwork Dual LED: deep blacks and lifelike colour |
| Power (Watts) | 97 Watts |
| Height | 60.24 cm |
| Colour | Black |
| Additional Information | Stand Type: Simple. Colour: Charcoal Black |
| Width | 96.66 cm |
| Depth | 21.39 cm |
| Product Type | QLED Television |
| Screen Size | 43" |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Smart TV | Yes |
| Operating System | Tizen |
| Digital Tuner | Yes |
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| Number of USB Ports | 2 |
| RMS Output Power | 20W |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Shipping Height | 68 cm |
| Shipping Width | 108.9 cm |
| Shipping Depth | 21 cm |
| Energy Efficiency Class | G |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Manufacturer | Samsung |
|---|---|
| Model Number | QE43LS03TAUXXU |
| Resolution | 4K Ultra HD |
| Screen Type | QLED |
| Screen Size (inches) | 43 |
| No. of HDMI | 4 |
| HDMI Port | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Digital TV Service | Freeview HD |
| Smart | Yes |
| USB Port | Yes |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |

