Samsung QE43Q60DAUXXU 43" 4K QLED TV
- Warranty 5 Years
- Resolution3840 x 2160
- Screen Size (inches)43 inches
- Screen TypeQLED
- SmartYes
- BluetoothYes
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN8806095465326
Samsung QE43Q60DAUXXU 43" 4K QLED TV
Upgrade your home entertainment hub to the Samsung Smart QE43Q60DAUXXU. This 43” QLED TV combines images of the highest quality with fine-tuned audio, to bring action-packed blockbusters and nature documentaries to life. Featuring 100% colour volume, you’ll get genuine cinematic colours made from over a billion shades. Discover Quantum HDR technology too, so you can watch your favourite films as the directors intended, with details of the greatest depth. Object Tracking Sound Lite tracks audio with the action on the screen. The result is an immersive experience you’ll love again and again. Featuring smart technology and a range of connection options, you can enjoy all your favourite content in glorious 4K.
Order yours from Chapmans today
Warranty/Guarantee 5 Year Promotional Warranty
Warranty Redemption Information Consumer must register within 90 days of sale via http://www.samsung.com/uk/5yearguarantee
PSTI Compliance
PSTI Compliance - Download certificate
Design Elements
Colour Black
Colour Group Black
Connectivity
Bluetooth Yes
HDMI Yes
Number of HDMI Ports 3
Number of USB Ports 2
Smart Connect Yes
Smart TV Yes
USB Yes
Wi-Fi Yes
Wireless LAN Yes
Accessories
VESA Mount Compatible Yes
Product Type
Product Category Group Brown Goods
Display
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology LED
Curved Screen No
Maximum Resolution 3840 x 2160
Screen size 43 in
Screen Technology QLED
General
Additional Information Virtual Assistant Support : Bixby, Alexa
*Subscriptions required. Some apps may not be available at launch. 3rd party content providers may remove apps from the Smart TV platform or stop updating them at any time.
Features 100% Colour Volume
Quantum HDR
Object Tracking Sound Lite
Product Type TV
Programmes & Functions
Digital Tuner Yes
Electronic Program Guide Yes
Dimensions & Weight
Depth 18.1 cm
Height 59.81 cm
Weight 8.6 kg
Width 96.55 cm
Technical Details
RMS Output Power 20
Efficiency & Standard
Energy Efficiency Class E
Brown Goods & SDA Features
Speakers 2 CH
| Manufacturer | Samsung |
|---|---|
| Model Number | QE43Q60DAUXXU |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| Colour | Black |
| Colour Group | Black |
| Product Range | 43 to 54 inch QLED 4K UHD Televisions |
| Product Dimensions | 59.81cm x 96.55cm x 18.1cm |
| RMS Output Power | 20 |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| USB | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Width | 96.55 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 8.6 kg |
| Wireless LAN | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Smart Connect | Yes |
| Screen Size | 43 in |
| Screen Technology | QLED |
| Speakers | 2 CH |
| Depth | 18.1 cm |
| Digital Tuner | Yes |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | LED |
| Additional Information | Virtual Assistant Support : Bixby, Alexa, *Subscriptions required. Some apps may not be available at launch. 3rd party content providers may remove apps from the Smart TV platform or stop updating them at any time. |
| Bluetooth | Yes |
| Key Feature 1 | 100% Colour Volume |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Key Feature 3 | Object Tracking Sound Lite |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | 100% Colour Volume, Quantum HDR, Object Tracking Sound Lite |
| Height | 59.81 cm |
| HDMI | Yes |
| Energy Rating | E |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Type | QLED |
| Screen Size (inches) | 43 inches |
| No. of HDMI | 3 |
| HDMI Port | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Smart | Yes |
| USB Port | Yes x2 |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |

