Samsung QE43Q7F2AUXXU 43" 4K QLED AI Smart TV
- Warranty 1 Year
- Screen Size (inches)43 inches
- Screen TypeQLED
- SmartYes
- BluetoothYes
- HDMI PortYes
- USB PortYes x 1
- No. of HDMI3
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN8806097402985
The Samsung QE43Q7F2AUXXU 43" 4K QLED AI Smart TV is a top-of-the-line television that offers stunning picture quality and smart features for an immersive viewing experience.
Key features include:
- 43" QLED display with 4K resolution for crisp, clear images
- AI technology for intelligent upscaling of non-4K content
- Smart TV capabilities for streaming your favorite shows and movies
- One Remote Control for easy navigation and control of connected devices
- Built-in voice assistant for hands-free control
- Ultra-slim design with minimal bezels for a sleek look
| Manufacturer | Samsung |
|---|---|
| Model Number | QE43Q7F2AUXXU |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| Colour | Black |
| Colour Group | Black |
| Product Range | 43 to 54 inch QLED 4K UHD Televisions |
| Product Dimensions | 56.14cm x 96.75cm x 5.97cm |
| RMS Output Power | 20W |
| Number of USB Ports | 1.0 |
| Number of HDMI Ports | 3.0 |
| USB Recording | Yes |
| USB | Yes |
| Type of Antenna | Terrestrial & Satellite |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Width | 96.75 cm |
| Width with Stand | 96.75 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 7.1 kg |
| Warranty Information | 1 year warranty with additional 4 year promotional warranty (*registration required)register your product withing 90 days or purchase at: https://www.samsung.com/uk/offer/5-year-samsung-tv-warranty |
| Shipping Weight | 10 kg |
| Shipping Height | 65 cm |
| Shipping Width | 109.7 cm |
| Shipping Depth | 12.3 cm |
| Smart TV | Yes |
| Smart Connect | Yes |
| Screen Size | 43 in |
| Screen Technology | QLED |
| Speakers | 2Ch |
| Standard Refresh Rate | 50Hz |
| Depth | 5.97 cm |
| Depth with Stand | 19.1 cm |
| Digital Tuner | Yes |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | QLED |
| Bluetooth | Yes |
| Key Feature 2 | Real Quantum Dot |
| Key Feature 1 | Q4 AI Processor |
| Height with Stand | 60.97 cm |
| Maximum Resolution | 4K |
| Key Feature 3 | Object Tracking Sound Lite |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | Q4 AI Processor, Real Quantum Dot, Object Tracking Sound Lite |
| Height | 56.14 cm |
| HDMI | Yes |
| Vesa Mount Size | 200 x 200 |
| Energy Rating | G |
| Screen Type | QLED |
| Screen Size (inches) | 43 inches |
| No. of HDMI | 3 |
| HDMI Port | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Smart | Yes |
| USB Port | Yes x 1 |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | true |
| Discontinued Status | expired |


