Samsung QE43QN90CATXXU 43" 4K HDR QLED Smart TV
- Warranty 1 Year
- Resolution3840 x 2160
- Screen Size (inches)43 inches
- Screen Type4K Mini LED
- SmartYes
- BluetoothYes
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN8806094861440
Samsung QE43QN90CATXXU 43" 4K HDR QLED Smart TV
Experience the future of entertainment with the QE43QN90CATXXU’s breathtaking NEO Quantum Dot (QLED) technology. This smart 43” TV has a 4K screen, transporting you into another world from the comfort of your sofa. Featuring Samsung’s Neural Quantum Processor, you’ll get a sharper, clearer picture, no matter what you’re watching. And, thanks to Dolby Atmos, you’ll hear crystal clear sound that pulls you into the scene.
Order yours from Chapmans today
Bluetooth Yes
DLNA Certified No
Ethernet No
HDMI Yes
Headphone No
Number of HDMI Ports 4
Number of USB Ports 2
SCART No
Smart Connect Yes
Smart TV Yes
USB Yes
Wi-Fi Yes
Wireless LAN No
Display
Curved Screen No
Enhanced Refresh Rate 120Hz (Up to 144Hz)
Horizontal Viewing Angle Ultra Viewing Angle
Maximum Resolution 3,840 x 2,160
Screen size 43 in
Screen Technology 4K Mini Led
Standard Refresh Rate 120Hz (Up to 144Hz)
Programmes + Functions
Digital Tuner No
Electronic Program Guide No
Videocall No
Webcam No
Dimensions + Weight
Depth 22 cm
Depth with Stand 22 cm
Height 61.99 cm
Height with Stand 61.99 cm
Shipping Depth 14 cm
Shipping Height 66.7 cm
Shipping Weight 18 kg
Shipping Width 116.4 cm
Weight 13.4 kg
Width 96.08 cm
Width with Stand 96.08 cm
Brown Goods + SDA Features
TV Services BBC I player, ITV player, All 4, My 5, UKTV, Apple TV, Amazon prime video, amazon prime video 4K, Britbox, BT sport, Disney +, Google play, Netlfix, Netflix 4K, NOW TV, Apple Music, Spotify, YouTube, YouTube 4K
USB Recording Yes
Design Elements
Colour Silver
Colour Group Grey
Accessories
VESA Mount Compatible Yes
Product Type
Product Category Group Brown Goods
General
Additional Information Dolby Atmos®
Features Powered by Quantum Dot
Quantum Matrix Technology
Motion Xcelerator Turbo PRO*
Neural Quantum Processor 4K
Product Type Neo QLED 4K TV
Technical Details
Operating System Hizen
RMS Output Power 54W
Additional Information
Warranty/Guarantee 5 Year Promotional Warranty
Warranty Redemption Information Consumer must register within 90 days of sale via http://www.samsung.com/uk/5yearguarantee
Efficiency + Standard
Energy Efficiency Class G
| Manufacturer | Samsung |
|---|---|
| Model Number | QE43QN90CATXXU |
| Product Category Group | Brown Goods |
| Product Type | Neo QLED 4K TV |
| Colour | Silver |
| Product Dimensions | 61.99cm x 96.08cm x 22cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 13.4 kg |
| Shipping Weight | 18 kg |
| Shipping Height | 66.7 cm |
| Shipping Width | 116.4 cm |
| Shipping Depth | 14 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Screen Size | 43 |
| Depth | 22 cm |
| Additional Information | Dolby Atmos® |
| Bluetooth | Yes |
| Key Feature 2 | Quantum Matrix Technology |
| Key Feature 1 | Powered by Quantum Dot |
| Key Feature 4 | Neural Quantum Processor 4K |
| Key Feature 3 | Motion Xcelerator Turbo PRO* |
| Height (cm) | 61.99 cm |
| Features | Powered by Quantum Dot , Quantum Matrix Technology , Motion Xcelerator Turbo PRO* , Neural Quantum Processor 4K |
| Energy Rating | G |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Type | 4K Mini LED |
| Screen Size (inches) | 43 inches |
| No. of HDMI | 4 |
| HDMI Port | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Smart | Yes |
| USB Port | Yes x 2 |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |


