Samsung QE55Q70DATXXU 55" 4K QLED TV
- Warranty 5 Years
- Resolution3840 x 2160
- Screen Size (inches)55 inches
- Screen TypeQLED
- SmartYes
- BluetoothYes
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN8806095464275
Samsung QE55Q70DATXXU 55" 4K QLED TV
Bring your favourite entertainment to life with this 55” 4K QLED TV from Samsung. With a range of technology and smart features, it will revolutionise how you watch TV. Featuring 100% colour volume, you’ll get genuine cinematic colours made from over a billion shades. The powerful Quantum Processor 4K upscales content and produces next-level sound – completely transforming all your entertainment. Including AI Sound which perfects audio depending on what you’re watching and where you’re watching it. And, the QE55Q70DATXXU is a smart model, you can access a wide range of apps, streaming services, and connection options to link up other devices.
Order yours from Chapmans today
Colour Black
Colour Group Black
Product Type
Product Category Group Brown Goods
Display
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology LED
Maximum Resolution 3840 x 2160
Screen size 55 in
Screen Technology QLED
Dimensions & Weight
Depth 25.59 cm
Height 77.41 cm
Shipping Depth 14.8 cm
Shipping Height 84.6 cm
Shipping Weight 23.1 kg
Shipping Width 139.9 cm
Weight 16.9 kg
Width 123.29 cm
Programmes & Functions
Digital Tuner Yes
Electronic Program Guide Yes
Technical Details
RMS Output Power 20w
Efficiency & Standard
Energy Efficiency Class E
Brown Goods & SDA Features
Speakers 2 CH
Accessories
VESA Mount Compatible Yes - 200 x 200mm
Connectivity
Bluetooth Yes
HDMI Yes
Headphone No
Number of HDMI Ports 4
Number of USB Ports 2
Smart TV Yes
USB Yes
Wi-Fi Yes
Wireless LAN Yes
General
Additional Information *Subscriptions required. Some apps may not be available at launch. 3rd party content providers may remove apps from the Smart TV platform or stop updating them at any time.
Features Quantum Processor 4K
AI Sound
100% Colour Volume
Product Type TV
Additional Information
Warranty/Guarantee 5 Years Promotional Warranty
Warranty Redemption Information Consumer must register within 90 days of sale via http://www.samsung.com/uk/5yearguarantee
PSTI Compliance
PSTI Compliance - Download certificate
| Manufacturer | Samsung |
|---|---|
| Model Number | QE55Q70DATXXU |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| Colour | Black |
| Colour Group | Black |
| Product Range | 55 to 64 inch QLED 4K UHD Televisions |
| Product Dimensions | 77.41cm x 123.29cm x 25.59cm |
| RMS Output Power | 20W |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| USB | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes - 200 x 200mm |
| Width | 123.29 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 16.9 kg |
| Wireless LAN | Yes |
| Shipping Weight | 23.1 kg |
| Shipping Height | 84.6 cm |
| Shipping Width | 139.9 cm |
| Shipping Depth | 14.8 cm |
| Smart TV | Yes |
| Screen Size | 55 in |
| Screen Technology | QLED |
| Speakers | 2 CH |
| Depth | 25.59 cm |
| Digital Tuner | Yes |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | LED |
| Additional Information | *Subscriptions required. Some apps may not be available at launch. 3rd party content providers may remove apps from the Smart TV platform or stop updating them at any time. |
| Bluetooth | Yes |
| Key Feature 2 | AI Sound |
| Key Feature 1 | Quantum Processor 4K |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Key Feature 3 | 100% Colour Volume |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | Quantum Processor 4K, AI Sound, 100% Colour Volume |
| Headphone | No |
| Height | 77.41 cm |
| HDMI | Yes |
| Energy Rating | E |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Type | QLED |
| Screen Size (inches) | 55 inches |
| No. of HDMI | 4 |
| HDMI Port | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Smart | Yes |
| USB Port | Yes x2 |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |


