Samsung QE55Q7FNATXXU 55 inch QLED 4K Certified Premium HDR 1500 Smart TV
- Warranty 1 Year
- ColourBlack
- Energy RatingB
- Resolution4K Ultra HD
- Screen Size (inches)55
- Screen TypeLED
- ScreenFlat screen
- Digital TV ServiceFreesat HD
- High Dynamic Range (HDR)Yes
- SmartYes
- BluetoothYes
- HDMI PortYes
- NetworkWiFi & Wired
- Optical / SPDIFYes
- USB PortYes
- No. of HDMI4
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN8801643154202
Samsung 55 Inch Q7F QLED 4K Certified Ultra HD Premium HDR 1500 Smart TV (QE55Q7FNATXXU)
With HDR 1500 and Ultra Black technology
Pure colour and a new era of style. The Q7F combines HDR 1500 and Ultra Black technology to deliver exceptional picture quality. Redesign your living space and see nothing else than a TV with a stunning minimalist design that blends into your home. The Q7F is the ultimate movie screen illuminated with exceptional HDR brightness levels contrasted with seriously deep blacks.
Minimalistic design
360° Design - Discover a boundless 360° design with our most impressive TV yet. Experience minimalistic style from every angle with a stunning clean back and a near bezel-less design that pushes your picture to the limit. Every inch has been thoughtfully crafted from premium materials.
One Mount Solution - Effortlessly mount your QLED TV flush to your living room wall using the No Gap Wall Mount in no time at all. Alternatively, use either of the uniquely iconic Samsung Tower or Studio stands to display your QLED TV proudly. Wall mounts and stands sold separately.
Delivering exceptional detail
Q HDR 1500 powered by HDR 10+ - Only Samsung delivers exceptional detail as the creators intended with HDR 1500. Never miss the detail in the dark shadows of a horror movie, or the bright sun filled scenes of the latest sci-fi. QLED technology delivers the highest brightness levels from any TV to date. With HDR 10+ each frame of your movie or show is optimised to ensure the picture delivered to your screen is as detailed as in the real world.
Beautiful colour and bold contrast
Q Colour - See over a billion colours and shades brought to life. Samsung's QLED technology, unlike other technologies, is able to transform light into breath-taking colour without degradation over time.
Q Contrast - Finally a TV that delivers bold contrast night and day, with extremely low light reflectivity for exceptional viewing in all conditions. With almost no light reflectivity, QLED TVs deliver an incredible picture and impeccable contrast.
With decorative content
Ambient Mode - Ambient Mode elevates your living room with decorative content, useful information, your own photos and can mimic the texture of the wall behind it. It can even play a bit of light background music if you want it to.
Change channels and functions with ease
Voice Assistant - The intelligent voice assistant now enables you to interact with your TV. Holding the dedicated microphone button on your One Remote Control allows you to control a plethora of features on the new QLED TV. Simply ask it to change channel, volume or even search YouTube for the latest viral sensation.
One Remote Control
Control all of your compatible devices and content with the One Remote Control. Multi-task with simplicity, changing channels on your set-top box, playing the latest blockbuster on your Ultra HD Blu-ray player, ramping up the volume on your Soundbar or simply surfing the web on the big screen.
High quality content
TV Plus - Get the latest UHD content in amazing resolution.
Content Sync + Share
Connect your Samsung smart devices to sync photos. Share your mobile pictures and enjoy it on the TV.
Universal Guide
The Universal Guide recommends popular shows and content tailored just for you. Spend less time searching, more time viewing.
Gaming
Stream and play world famous games in an instant on your TV with cloud gaming, Steam Link and with optimised game modes.
| Screen size | 55" |
|---|---|
| Screen technology | QLED |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Certification | Ultra HD Premium Certified |
| HDR | HDR10+ |
| HDR technology | Q HDR 1500 |
| Processing rate | 3200 PQI |
|---|---|
| Dynamic contrast ratio | Q Contrast |
| Picture enhancement | Supreme UHD dimming |
| 4K Ultra HD compatibility | - Video CODEC: HEVC H.265 - 4K upscaling picture enhancement |
| HDR game mode | Yes |
| Noise reduction | Yes |
| Smart platform | Smart Hub |
|---|---|
| Smart TV services | - Catch up TV: BBC iPlayer, ITV Player, All 4, My5 - Streaming: Netflix 4K, Amazon Video 4K, Love Nature 4K, Disney Life, Rakuten TV, NOW TV - App store: Samsung App Store - Custom homepage - Full internet browser - Social media: YouTube |
| Screen mirroring | Yes for Android / iOS |
| Smartphone app | Smart View TV app |
| Other Smart features | - Music identification - Sports app |
| WiFi | Built-in WiFi |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| DLNA certified | Yes |
| Connections | - HDMI 2.0a x 4 - USB 2.0 x 3 |
| Audio output | Optical x 1 |
| Speakers | 4.1 |
|---|---|
| Audio power | 40 W |
| Sound enhancement | Dolby Digital Plus |
| Voice control | Via remote |
|---|---|
| VESA mount | 400 x 400 |
| Table-top stand | Yes |
| Energy efficiency class | B |
|---|---|
| On-mode power consumption | 141 W |
| Annual power consumption | 196 kWh |
| Colour | - TV: Eclipse silver - Stand: Eclipse silver |
|---|---|
| Material | - TV: Aluminium +amp; plastic - Stand: Aluminium +amp; plastic |
| Internal menu languages | 28 languages |
| Box contents | - Samsung QE55Q7FNATXXU 55" Smart 4K Ultra HD HDR QLED TV - Premium smart remote - Battery -- E-manual - Power cable - Slim gender cable |
| Dimensions | - TV: 704.8 x 1227.2 x 46.9 mm (H x W x D) - TV with stand: 784.9 x 1227.2 x 284.3 mm (H x W x D) - Boxed: 840 x 1414 x 173 mm (H x W x D) |
| Weight | - TV: 17.5 kg - TV with stand: 21 kg - Boxed: 30.1 kg |
| Guarantee | 1 year |
| Manufacturer | Samsung |
|---|---|
| Colour | Black |
| Model Number | QE55Q7FNATXXU |
| Energy Rating | B |
| Resolution | 4K Ultra HD |
| Screen Type | LED |
| Screen Size (inches) | 55 |
| Optical / SPDIF | Yes |
| Network | WiFi & Wired |
| No. of HDMI | 4 |
| HDMI Port | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Screen | Flat screen |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Digital TV Service | Freesat HD |
| Smart | Yes |
| USB Port | Yes |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |
SAVE£100

