Samsung QE55QN90DATXXU 55" 4K Neo QLED TV
- Warranty 5 Years
- Resolution3840 x 2160
- Screen Size (inches)55 inches
- Screen TypeNeo QLED
- SmartYes
- BluetoothYes
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN8806095398846
Samsung QE55QN90DATXXU 55" 4K Neo QLED TV
The Neo range from Samsung will transform the way you watch TV. Whether it’s the latest blockbuster or a nature documentary, you’ll fall in love with the QE55QN90DATXXU’s exceptional 55” QLED display. Powered by the NQ4 AI Gen2 processor, colour, detail, brightness as well as next-level sound completely transform all your entertainment. Immerse yourself in cinematic surround sound with Dolby Atmos. Eight TV speakers deliver best-in-class audio whatever you’re watching. Plus, with an ultra-viewing angle and an anti-reflection screen, every seat is the best in the house - day, or night. What’s more, the Tizen operating system offers a range of apps and streaming services while the different connection ports let you link up other devices.
Order yours from Chapmans today
VESA Mount Compatible Yes
Product Type
Product Category Group Brown Goods
Display
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology Mini LED
Maximum Resolution 3840 x 2160
Screen size 55 in
Screen Technology Neo QLED
Standard Refresh Rate 100Hz (up to 4K 144Hz)
Programmes & Functions
Digital Tuner Yes
Electronic Program Guide Yes
Dimensions & Weight
Depth 23.7 cm
Height 76.82 cm
Weight 20.6 kg
Width 122.74 cm
Efficiency & Standard
Energy Efficiency Class F
Brown Goods & SDA Features
Speakers 4.2.2 CH
General
Additional Information *Subscriptions required. Some apps may not be available at launch. 3rd party content providers may remove apps from the Smart TV platform or stop updating them at any time.
Features Ultra Viewing Angle
Dolby Atmos Cinematic sound
NQ4 AI Gen2 processor
Product Type TV
Connectivity
Bluetooth Yes
HDMI Yes
Headphone No
Smart TV Yes
USB Yes
Wi-Fi Yes
Wireless LAN Yes
Additional Information
Warranty/Guarantee 5 Years Promotional Warranty
Warranty Redemption Information Consumer must register within 90 days of sale via http://www.samsung.com/uk/5yearguarantee
PSTI Compliance
PSTI Compliance - Download certificate
Design Elements
Colour Black
Colour Group Black
| Manufacturer | Samsung |
|---|---|
| Model Number | QE55QN90DATXXU |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| Colour | Black |
| Colour Group | Black |
| Product Range | 55 to 64 inch QLED 4K UHD Televisions |
| Product Dimensions | 76.82cm x 122.74cm x 23.7cm |
| USB | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Width | 122.74 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 20.6 kg |
| Wireless LAN | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Screen Size | 55 in |
| Screen Technology | Neo QLED |
| Speakers | 4.2.2 CH |
| Standard Refresh Rate | 100Hz (up to 4K 144Hz) |
| Depth | 23.7 cm |
| Digital Tuner | Yes |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | Mini LED |
| Additional Information | *Subscriptions required. Some apps may not be available at launch. 3rd party content providers may remove apps from the Smart TV platform or stop updating them at any time. |
| Bluetooth | Yes |
| Key Feature 2 | Dolby Atmos Cinematic sound |
| Key Feature 1 | Ultra Viewing Angle |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Key Feature 3 | NQ4 AI Gen2 processor |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | Ultra Viewing Angle, Dolby Atmos Cinematic sound, NQ4 AI Gen2 processor |
| Headphone | No |
| Height | 76.82 cm |
| HDMI | Yes |
| Energy Rating | F |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Type | Neo QLED |
| Screen Size (inches) | 55 inches |
| HDMI Port | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Smart | Yes |
| USB Port | Yes |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |


