Samsung QE55QN95DATXXU 55" 4K Neo QLED TV
- Warranty 5 Years
- Resolution3840 x 2160
- Screen Size (inches)55 inches
- Screen TypeOLED
- SmartYes
- BluetoothYes
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN8806095459943
Samsung QE55QN95DATXXU 55" 4K Neo QLED TV
Improve the picture quality of everything you watch with the QE55QN95DATXXU. Samsung’s 55” Neo TV boasts the latest QLED technology, as well as built-in smart features, to take your viewing to another level. Featuring Quantum Matrix technology, you’ll get super-focused lights, epic contrast, and a brilliantly intense picture. Immerse yourself in super surround sound powered by Dolby Atmos. Eight TV speakers deliver best-in-class sound whatever you’re watching. Plus, the Infinity One design delivers a stunningly thin TV, considered from every angle. What’s more, the Tizen operating system offers a range of apps and streaming services while the different connection ports let you link up other devices.
Order yours from Chapmans today
Additional Information *Subscriptions required. Some apps may not be available at launch. 3rd party content providers may remove apps from the Smart TV platform or stop updating them at any time.
Features Infinity One design
Dolby Atmos Cinematic sound
Quantum Matrix technology
Product Type TV
Design Elements
Colour Graphite Black
Colour Group Black
Connectivity
Bluetooth Yes
HDMI Yes
Headphone No
Number of HDMI Ports 4
Number of USB Ports 2
Smart TV Yes
USB Yes
Wi-Fi Yes
Wireless LAN Yes
Product Type
Product Category Group Brown Goods
Display
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology Mini LED
Curved Screen No
Maximum Resolution 3840 x 2160
Screen size 55 in
Screen Technology QLED
Standard Refresh Rate 100Hz
Dimensions & Weight
Depth 23.21 cm
Height 76.84 cm
Shipping Depth 17 cm
Shipping Height 82.2 cm
Shipping Weight 25.4 kg
Shipping Width 144.8 cm
Weight 20.6 kg
Width 122.54 cm
Programmes & Functions
Digital Tuner Yes
Electronic Program Guide Yes
Webcam Yes
Technical Details
RMS Output Power 70w
Additional Information
Warranty/Guarantee 5 Years Promotional Warranty
Warranty Redemption Information Consumer must register within 90 days of sale via http://www.samsung.com/uk/5yearguarantee
PSTI Compliance
PSTI Compliance - Download certificate
Efficiency & Standard
Energy Efficiency Class F
Brown Goods & SDA Features
Speakers 4.2.2 CH
| Manufacturer | Samsung |
|---|---|
| Model Number | QE55QN95DATXXU |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| Colour | Graphite Black |
| Colour Group | Black |
| Product Range | 55 to 64 inch QLED 4K UHD Televisions |
| Product Dimensions | 76.84cm x 122.54cm x 23.21cm |
| RMS Output Power | 70w |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| USB | Yes |
| Width | 122.54 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 20.6 kg |
| Wireless LAN | Yes |
| Shipping Weight | 25.4 kg |
| Shipping Height | 82.2 cm |
| Shipping Width | 144.8 cm |
| Shipping Depth | 17 cm |
| Smart TV | Yes |
| Screen Size | 55 in |
| Screen Technology | QLED |
| Speakers | 4.2.2 CH |
| Standard Refresh Rate | 100Hz |
| Depth | 23.21 cm |
| Digital Tuner | Yes |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | Mini LED |
| Additional Information | *Subscriptions required. Some apps may not be available at launch. 3rd party content providers may remove apps from the Smart TV platform or stop updating them at any time. |
| Bluetooth | Yes |
| Key Feature 2 | Dolby Atmos Cinematic sound |
| Key Feature 1 | Infinity One design |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Key Feature 3 | Quantum Matrix technology |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | Infinity One design, Dolby Atmos Cinematic sound, Quantum Matrix technology |
| Headphone | No |
| Height | 76.84 cm |
| HDMI | Yes |
| Energy Rating | F |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Type | OLED |
| Screen Size (inches) | 55 inches |
| No. of HDMI | 4 |
| HDMI Port | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Smart | Yes |
| USB Port | Yes x2 |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |


