Samsung QE55S95DATXXU 55" 4K OLED TV
- Warranty 5 Years
- Resolution3840 x 2160
- Screen Size (inches)55 inches
- Screen TypeOLED
- SmartYes
- BluetoothYes
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN8806095453422
Samsung QE55S95DATXXU 55" 4K OLED TV
Discover old classics and new favourites in a new way with Samsung’s 55” 4K Smart TV. Featuring OLED HDR Pro, you’ll experience the highest brightness with exceptional detail in bright and dark scenes. The stunning display is also OLED Glare Free, so you’ll get a perfect picture from any angle, no matter the lighting. Brightness, colour, and detail are boosted by the intelligent 4K AI processor, so you’ll get the best experience no matter what you choose to watch. Plus, the QE55S95DATXXU features an Infinity One design with the One Connect box – the slimmest profile with just one cable for all your connections. What’s more, the Tizen operating system offers a wide range of apps, streaming services, and connection ports for a complete entertainment experience.
Order yours from Chapmans today
Additional Information Virtual Assistant: Bixby, Alexa
*Subscriptions required. Some apps may not be available at launch. 3rd party content providers may remove apps from the Smart TV platform or stop updating them at any time.
Features OLED HDR Pro technology
Glare-free screen
Infinity One design
Product Type TV
Connectivity
Bluetooth Yes
HDMI Yes
Headphone No
Number of HDMI Ports 4
Number of USB Ports 4
Smart TV Yes
USB Yes
Wi-Fi Yes
Wireless LAN Yes
Additional Information
Warranty/Guarantee 5 Years Promotional Warranty
Warranty Redemption Information Consumer must register within 90 days of sale via http://www.samsung.com/uk/5yearguarantee
PSTI Compliance
PSTI Compliance - Download certificate
Design Elements
Colour Black
Colour Group Black
Accessories
VESA Mount Compatible Yes
Product Type
Product Category Group Brown Goods
Display
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology OLED
Maximum Resolution 3840 x 2160
Screen size 55 in
Screen Technology OLED
Standard Refresh Rate 100Hz (up to 4K 144Hz)
Programmes & Functions
Digital Tuner Yes
Electronic Program Guide Yes
Dimensions & Weight
Depth 26.79 cm
Height 77.14 cm
Weight 23.9 kg
Width 122.46 cm
Technical Details
RMS Output Power 70w
Efficiency & Standard
Energy Efficiency Class G
Brown Goods & SDA Features
Speakers 4.2.2 CH
| Manufacturer | Samsung |
|---|---|
| Model Number | QE55S95DATXXU |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| Colour | Black |
| Colour Group | Black |
| Product Range | 55 to 64 inch LED 4K UHD Televisions |
| Product Dimensions | 77.14cm x 122.46cm x 26.79cm |
| RMS Output Power | 70w |
| Number of USB Ports | 4 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| USB | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Width | 122.46 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 23.9 kg |
| Wireless LAN | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Screen Size | 55 in |
| Screen Technology | OLED |
| Speakers | 4.2.2 CH |
| Standard Refresh Rate | 100Hz (up to 4K 144Hz) |
| Depth | 26.79 cm |
| Digital Tuner | Yes |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | OLED |
| Additional Information | Virtual Assistant: Bixby, Alexa, *Subscriptions required. Some apps may not be available at launch. 3rd party content providers may remove apps from the Smart TV platform or stop updating them at any time. |
| Bluetooth | Yes |
| Key Feature 2 | Glare-free screen |
| Key Feature 1 | OLED HDR Pro technology |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Key Feature 3 | Infinity One design |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | OLED HDR Pro technology, Glare-free screen, Infinity One design |
| Headphone | No |
| Height | 77.14 cm |
| HDMI | Yes |
| Energy Rating | G |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Type | OLED |
| Screen Size (inches) | 55 inches |
| No. of HDMI | 4 |
| HDMI Port | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Smart | Yes |
| USB Port | Yes x4 |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |



