Samsung QE65LS03DAUXXU 65" 4K QLED TV
- Warranty 1 Year
- Resolution3840 x 2160
- Screen Size (inches)65 inches
- Screen TypeQLED
- SmartYes
- BluetoothYes
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN8806095503066
Samsung QE65LS03DAUXXU 65" 4K QLED TV
Add innovation to your home with the incredible QE65LS03DAUXXU from Samsung - a television when it’s on, a piece of art when it’s not. The modern Frame design and bezel fit beautifully into your space, with the smart TV designed to look like a picture frame. And, Art Mode means you can access works of art to reflect your personality, all from the Art Store. With a 4K QLED picture, you can experience quality content thanks to 100% colour volume. Enrich your TV viewing whatever you choose to watch. What’s more, the matte display absorbs reflections, for a glare-free viewing experience.
Order yours from Chapmans today
Additional Information *Subscriptions required. Some apps may not be available at launch. 3rd party content providers may remove apps from the Smart TV platform or stop updating them at any time.
Features Modern Frame design
Matte display
100% colour volume
Product Type TV
Connectivity
Bluetooth Yes
HDMI Yes
Headphone No
Number of HDMI Ports 4
Number of USB Ports 2
Smart TV Yes
USB Yes
Wi-Fi Yes
Wireless LAN Yes
Additional Information
Warranty/Guarantee 5 Years Promotional Warranty
Warranty Redemption Information Consumer must register within 90 days of sale via http://www.samsung.com/uk/5yearguarantee
PSTI Compliance
PSTI Compliance - Download certificate
Design Elements
Colour Black
Colour Group Black
Accessories
VESA Mount Compatible Yes - 400 x 300
Product Type
Product Category Group Brown Goods
Display
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology LED
Maximum Resolution 3840 x 2160
Screen size 65 in
Dimensions & Weight
Depth 26.09 cm
Height 86.89 cm
Shipping Depth 191.1 cm
Shipping Height 95 cm
Shipping Weight 34.5 kg
Shipping Width 161.4 cm
Weight 22.8 kg
Width 145.68 cm
Programmes & Functions
Digital Tuner Yes
Electronic Program Guide Yes
Technical Details
RMS Output Power 40w
Efficiency & Standard
Energy Efficiency Class G
Brown Goods & SDA Features
Speakers 2.0.2 CH
| Manufacturer | Samsung |
|---|---|
| Model Number | QE65LS03DAUXXU |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| Colour | Black |
| Colour Group | Black |
| Product Range | 65 to 74 QLED 4K UHD Televisions |
| Product Dimensions | 86.89cm x 145.68cm x 26.09cm |
| RMS Output Power | 40w |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| USB | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes - 400 x 300 |
| Width | 145.68 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 22.8 kg |
| Wireless LAN | Yes |
| Shipping Weight | 34.5 kg |
| Shipping Height | 95 cm |
| Shipping Width | 161.4 cm |
| Shipping Depth | 191.1 cm |
| Smart TV | Yes |
| Screen Size | 65 in |
| Speakers | 2.0.2 CH |
| Depth | 26.09 cm |
| Digital Tuner | Yes |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | LED |
| Additional Information | *Subscriptions required. Some apps may not be available at launch. 3rd party content providers may remove apps from the Smart TV platform or stop updating them at any time. |
| Bluetooth | Yes |
| Key Feature 2 | Matte display |
| Key Feature 1 | Modern Frame design |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Key Feature 3 | 100% Colour Volume |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | Modern Frame design, Matte display, 100% colour volume |
| Headphone | No |
| Height | 86.89 cm |
| HDMI | Yes |
| Energy Rating | G |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Type | QLED |
| Screen Size (inches) | 65 inches |
| HDMI Port | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Smart | Yes |
| USB Port | Yes x2 |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |


