Samsung QE65QN85DBTXXU 65" 4K Neo QLED TV
- Warranty 1 Year
- Resolution3840 x 2160
- Screen Size (inches)65 inches
- Screen TypeNeo QLED
- SmartYes
- BluetoothYes
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN8806095536156
Samsung QE65QN85DBTXXU 65" 4K Neo QLED TV
Take entertainment to whole new realms with the QE65QN85DBTXXU from Samsung. Thanks to the 65” QLED screen and fantastic technology behind the scenes, you’ll discover stunning picture quality that will bring films and series to life. Featuring Quantum Matrix technology and Quantum HDR, you’ll get super-focused lights, epic contrast, and a brilliantly intense picture with bold and bright colours. Dolby Atmos brings audio to life, with sound so powerful, it will feel like you’re in the scene itself. What’s more, thanks to the Tizen operating system, this smart TV comes with a range of apps, streaming services, and connection ports to elevate your home entertainment experience.
Order yours from Chapmans today
Colour Black
Colour Group Black
Product Type
Product Category Group Brown Goods
Display
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology Mini LED
Maximum Resolution 3840 x 2160
Screen size 65 in
Screen Technology Neo QLED
Programmes & Functions
Digital Tuner Yes
Electronic Program Guide Yes
Dimensions & Weight
Depth 25.88 cm
Height 89 cm
Weight 26.8 kg
Width 144.65 cm
Technical Details
RMS Output Power 40w
Efficiency & Standard
Energy Efficiency Class F
Brown Goods & SDA Features
Speakers 2.2CH
General
Additional Information *Subscriptions required. Some apps may not be available at launch. 3rd party content providers may remove apps from the Smart TV platform or stop updating them at any time.
Features Quantum Matrix technology
Dolby Atmos Virtual surround sound
Neo Quantum HDR
Product Type TV
Connectivity
Bluetooth Yes
HDMI Yes
Headphone No
Number of HDMI Ports 4
Number of USB Ports 2
Smart TV Yes
USB Yes
Wi-Fi Yes
Wireless LAN Yes
Additional Information
Warranty/Guarantee 5 Years Promotional Warranty
Warranty Redemption Information Consumer must register within 90 days of sale via http://www.samsung.com/uk/5yearguarantee
PSTI Compliance
PSTI Compliance - Download certificate
| Manufacturer | Samsung |
|---|---|
| Model Number | QE65QN85DBTXXU |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| Colour | Black |
| Colour Group | Black |
| Product Range | 65 to 74 QLED 4K UHD Televisions |
| Product Dimensions | 89cm x 144.65cm x 25.88cm |
| RMS Output Power | 40w |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| USB | Yes |
| Width | 144.65 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 26.8 kg |
| Wireless LAN | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Screen Size | 65 in |
| Screen Technology | Neo QLED |
| Speakers | 2.2CH |
| Depth | 25.88 cm |
| Digital Tuner | Yes |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | Mini LED |
| Additional Information | *Subscriptions required. Some apps may not be available at launch. 3rd party content providers may remove apps from the Smart TV platform or stop updating them at any time. |
| Bluetooth | Yes |
| Key Feature 2 | Dolby Atmos Virtual Surround Sound |
| Key Feature 1 | Quantum Matrix technology |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Key Feature 3 | Neo Quantum HDR |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | Quantum Matrix technology, Dolby Atmos Virtual surround sound, Neo Quantum HDR |
| Headphone | No |
| Height | 89 cm |
| HDMI | Yes |
| Energy Rating | F |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Type | Neo QLED |
| Screen Size (inches) | 65 inches |
| No. of HDMI | 4 |
| HDMI Port | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Smart | Yes |
| USB Port | Yes x2 |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |


