Samsung QE77S90CATXXU OLED 4K HDR TV
- Warranty 1 Year
- Resolution7680 x 4320
- Screen Size (inches)77 inches
- Screen TypeOLED
- SmartYes
- BluetoothYes
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN8806094946925
Samsung QE77S90CATXXU OLED 4K HDR TV
Samsung’s S90C 77” 4K HDR Smart TV delivers pure black and limitless contrast to your viewing. Paired with Quantum Dot, you’ll also get the most diverse range of true-to-life colours for the most intensely cinematic viewing experience. Better yet, thanks to Dolby Atmos surround sound and the ultra-viewing angle and anti-reflective screen, every seat is the best in the house. Enjoy a wide range of apps and streaming services as well as connection ports on the QE77S90CATXXU for a complete entertainment escape.
Order yours from Chapmans today
Enhanced Refresh Rate 144Hz
Horizontal Viewing Angle Ultra viewing angle
Maximum Resolution 7,680 x 4,320
Screen size 77 in
Screen Technology OLED
Standard Refresh Rate 144Hz
Design Elements
Colour Titan black
Colour Group Black
Connectivity
Bluetooth Yes
HDMI Yes
Number of HDMI Ports 4
Number of USB Ports 2
Smart Connect Yes
Smart TV Yes
USB Yes
Wi-Fi Yes
Accessories
VESA Mount Compatible Yes
Dimensions & Weight
Depth 35.98 cm
Depth with Stand 35.98 cm
Height 66.87 cm
Height with Stand 66.87 cm
Shipping Depth 19.2 cm
Shipping Height 118.2 cm
Shipping Width 189 cm
Width 285.92 cm
Width with Stand 285.92 cm
Product Type
Product Category Group Brown Goods
General
Additional Information Dolby Atmos®
Features OLED powered by Quantum Dot
Quantum HDR OLED
Neural Quantum Processor 4K
Ultra Viewing Angle with Anti-Reflection Screen
Product Type OLED
Brown Goods & SDA Features
TV Services BBC I player, ITV player, All 4, My 5, UKTV, Apple TV, Amazon prime video, amazon prime video 4K, Britbox, BT sport, Disney +, Google play, Netlfix, Netflix 4K, NOW TV, Apple Music, Spotify, YouTube, YouTube 4K
USB Recording Yes
Technical Details
Operating System Tizen
Additional Information
Warranty/Guarantee 5 Year Promotional Warranty
Warranty Redemption Information Consumer must register within 90 days of sale via http://www.samsung.com/uk/5yearguarantee
Efficiency & Standard
Energy Efficiency Class F
| Manufacturer | Samsung |
|---|---|
| Model Number | QE77S90CATXXU |
| Product Category Group | Brown Goods |
| Product Type | OLED |
| Colour | Titan Black |
| Product Dimensions | 66.87cm x 285.92cm x 35.98cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Shipping Height | 118.2 cm |
| Shipping Width | 189 cm |
| Shipping Depth | 19.2 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Screen Size | 77 |
| Depth | 35.98 cm |
| Additional Information | Dolby Atmos® |
| Bluetooth | Yes |
| Key Feature 2 | Quantum HDR OLED |
| Key Feature 1 | OLED powered by Quantum Dot |
| Key Feature 4 | Ultra Viewing Angle with Anti-Reflection Screen |
| Key Feature 3 | Neural Quantum Processor 4K |
| Height (cm) | 66.87 cm |
| Features | OLED powered by Quantum Dot , Quantum HDR OLED , Neural Quantum Processor 4K , Ultra Viewing Angle with Anti-Reflection Screen |
| Energy Rating | F |
| Resolution | 7680 x 4320 |
| Screen Type | OLED |
| Screen Size (inches) | 77 inches |
| No. of HDMI | 4 |
| HDMI Port | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Smart | Yes |
| USB Port | Yes x 2 |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |


