Samsung QE85QN95CATXXU 85" 4K HDR Flagship Neo QLED Smart TV
- Warranty 1 Year
- Resolution3840 x 2160
- Screen Size (inches)85 inches
- Screen Type4K Mini LED
- SmartYes
- BluetoothYes
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN8806094900644
Samsung QE85QN95CATXXU 85" 4K HDR Flagship Neo QLED Smart TV
Bring entertainment to life with this 85” 4K QLED TV from Samsung. With a range of technology and smart features, it will revolutionise the way you watch TV. With the ultra-viewing angle and anti-reflective screen, every seat is the best seat in the house. Choose from a wide range of apps as well as four HDMI ports so you can link up your favourite devices to enjoy on the big screen. Settle in for a great night on the sofa with this incredible Samsung QE85QN95CATXXU NEO TV.
Order yours from Chapmans today
Bluetooth Yes
DLNA Certified No
Ethernet No
HDMI Yes
Headphone No
Number of HDMI Ports 4
Number of USB Ports 2
SCART No
Smart Connect Yes
Smart TV Yes
USB Yes
Wi-Fi Yes
Wireless LAN No
Display
Curved Screen No
Enhanced Refresh Rate 100Hz (Up to 144Hz)
Horizontal Viewing Angle Ultra Viewing Angle
Maximum Resolution 3,840 x 2,160
Screen size 85 in
Screen Technology 4K Mini Led
Standard Refresh Rate 100Hz (Up to 144Hz)
Programmes & Functions
Digital Tuner No
Electronic Program Guide No
Videocall No
Webcam No
Dimensions & Weight
Depth 31.86 cm
Depth with Stand 31.86 cm
Height 114.25 cm
Height with Stand 114.25 cm
Shipping Depth 23 cm
Shipping Height 124.5 cm
Shipping Weight 63 kg
Shipping Width 214.1 cm
Weight 49.2 kg
Width 189.02 cm
Width with Stand 189.02 cm
Brown Goods & SDA Features
TV Services BBC I player, ITV player, All 4, My 5, UKTV, Apple TV, Amazon prime video, amazon prime video 4K, Britbox, BT sport, Disney +, Google play, Netlfix, Netflix 4K, NOW TV, Apple Music, Spotify, YouTube, YouTube 4K
USB Recording Yes
Design Elements
Colour Black
Colour Group Black
Accessories
VESA Mount Compatible Yes
Product Type
Product Category Group Brown Goods
General
Additional Information Dolby Atmos®
Features Powered by Quantum Dot
Quantum Matrix Technology
Motion Xcelerator Turbo PRO
Ultra Viewing Angle with Anti-Reflection Screen
Product Type Neo QLED 4K TV
Technical Details
Operating System Hizen
RMS Output Power 150W
Additional Information
Warranty/Guarantee 5 Year Promotional Warranty
Warranty Redemption Information Consumer must register within 90 days of sale via http://www.samsung.com/uk/5yearguarantee
Efficiency & Standard
Energy Efficiency Class F
| Manufacturer | Samsung |
|---|---|
| Model Number | QE85QN95CATXXU |
| Product Category Group | Brown Goods |
| Product Type | Neo QLED 4K TV |
| Colour | Black |
| Product Dimensions | 114.25cm x 189.02cm x 31.86cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 49.2 kg |
| Shipping Weight | 63 kg |
| Shipping Height | 124.5 cm |
| Shipping Width | 214.1 cm |
| Shipping Depth | 23 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Screen Size | 85 |
| Depth | 31.86 cm |
| Additional Information | Dolby Atmos® |
| Bluetooth | Yes |
| Key Feature 2 | Quantum Matrix Technology |
| Key Feature 1 | Powered by Quantum Dot |
| Key Feature 4 | Ultra Viewing Angle with Anti-Reflection Screen |
| Key Feature 3 | Motion Xcelerator Turbo Pro |
| Height (cm) | 114.25 cm |
| Features | Powered by Quantum Dot , Quantum Matrix Technology , Motion Xcelerator Turbo PRO, Ultra Viewing Angle with Anti-Reflection Screen |
| Energy Rating | F |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Type | 4K Mini LED |
| Screen Size (inches) | 85 inches |
| No. of HDMI | 4 |
| HDMI Port | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Smart | Yes |
| USB Port | Yes x 2 |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |


