Samsung QE98QN90DATXXU 98" 4K Neo QLED TV
- Warranty 5 Years
- Resolution3840 x 2160
- Screen Size (inches)98 inches
- Screen TypeQLED
- SmartYes
- BluetoothYes
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN8806095395289
Samsung QE98QN90DATXXU 98" 4K Neo QLED TV
The Neo range from Samsung will transform the way you watch TV. Whether it’s the latest blockbuster or a nature documentary, you’ll fall in love with the QE98QN90DATXXU’s exceptional 98” QLED display. Powered by the NQ4 AI Gen2 processor, colour, detail, brightness as well as next-level sound completely transform all your entertainment. Immerse yourself in cinematic surround sound with Dolby Atmos. Eight TV speakers deliver best-in-class audio whatever you’re watching. Plus, with an ultra-viewing angle and an anti-reflection screen, every seat is the best in the house - day, or night. What’s more, the Tizen operating system offers a range of apps and streaming services while the different connection ports let you link up other devices.
Order yours from Chapmans today
VESA Mount Compatible Yes
Product Type
Product Category Group Brown Goods
Display
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology QLED
Maximum Resolution 3840 x 2160
Screen size 98 in
Screen Technology QLED
Standard Refresh Rate 120Hz
Programmes & Functions
Digital Tuner Yes
Electronic Program Guide Yes
Dimensions & Weight
Depth 36.49 cm
Height 130.59 cm
Weight 70.6 kg
Width 218.51 cm
Technical Details
RMS Output Power 60w
Efficiency & Standard
Energy Efficiency Class E
Brown Goods & SDA Features
Speakers 4.2.2 CH
General
Additional Information *Subscriptions required. Some apps may not be available at launch. 3rd party content providers may remove apps from the Smart TV platform or stop updating them at any time.
Features Ultra Viewing Angle
Dolby Atmos Cinematic sound
NQ4 AI Gen2 processor
Product Type TV
Connectivity
Bluetooth Yes
HDMI Yes
Headphone No
Number of HDMI Ports 4
Number of USB Ports 2
Smart TV Yes
USB Yes
Wi-Fi Yes
Wireless LAN Yes
Additional Information
Warranty/Guarantee 5 Years Promotional Warranty
Warranty Redemption Information The promotional warranty must be registered at https://www.samsung.com/uk/fiveyearwarranty/
PSTI Compliance
PSTI Compliance - Download certificate
| Manufacturer | Samsung |
|---|---|
| Model Number | QE98QN90DATXXU |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| Product Range | 80 inch plus QLED 4K UHD Televisions |
| Product Dimensions | 130.59cm x 218.51cm x 36.49cm |
| RMS Output Power | 60W |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| USB | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Width | 218.51 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 70.6 kg |
| Wireless LAN | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Screen Size | 98 in |
| Screen Technology | QLED |
| Speakers | 4.2.2 CH |
| Standard Refresh Rate | 120Hz |
| Depth | 36.49 cm |
| Digital Tuner | Yes |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | QLED |
| Additional Information | *Subscriptions required. Some apps may not be available at launch. 3rd party content providers may remove apps from the Smart TV platform or stop updating them at any time. |
| Bluetooth | Yes |
| Key Feature 2 | Dolby Atmos Cinematic sound |
| Key Feature 1 | Ultra Viewing Angle |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Key Feature 3 | NQ4 AI Gen2 processor |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | Ultra Viewing Angle, Dolby Atmos Cinematic sound, NQ4 AI Gen2 processor |
| Headphone | No |
| Height | 130.59 cm |
| HDMI | Yes |
| Energy Rating | E |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Type | QLED |
| Screen Size (inches) | 98 inches |
| No. of HDMI | 4 |
| HDMI Port | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Smart | Yes |
| USB Port | Yes x 2 |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |


