Samsung RS50N3513BC RS3000 No Frost American Fridge Freezer with Water + Ice
- Warranty 1 Year
- ColourBlack
- Energy RatingF
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN8801643130107
Samsung American Style Fridge Freezer in Black (RS50N3513BC)
This American style freestanding fridge freezer from Samsung offers a generous amount of space for all of your fresh and frozen food items - it`s a must-have addition to any home.
Spacious Storage Solutions
In total, you`ll find over 500 litres of usable space across the fridge and freezer compartments. Inside the fridge section of the Samsung RS50N3513BC, there are a variety of storage options:
- Five spill-proof glass shelves
- Four door balconies
- Two salad bins
- One wire shelf
And, with the LED light, it`s easy keeping an eye on your refrigerator`s contents. For your frozen items, you`ll find two additional clear drawers in the top-rated four-star freezer - where you can store food at as low as -18°C for up to 12 months. You can also add fresh items to the freezer with the Power Freeze function, which rapidly lowers the temperature whenever you add food.
Super Samsung Technology
The RS50N3513BC is designed to help make your life easier. Say goodbye to manually defrosting your fridge freezer with Samsung`s innovative Total No Frost feature - which maintains an even temperature to prevent any ice from building up.
This Samsung model also uses Digital Invertor Technology to vary the power and running speed according to what`s needed. As a result, your appliance won`t stop or start abruptly. This feature not only uses less energy but also reduces the wear on your fridge freezer so you can enjoy it for even longer. Rated `A+` for energy use, you can rest easy knowing your appliance will be kind on the environment and your bills.
Fantastic Handy Features
With a 12 hour power-free storage period, the RS50N3513BC even looks after your food in the event of a power cut. You can also take advantage of the plumbed water and ice dispenser. Enjoy cubed or crushed ice, as well as chilled filtered water all year round, without having to open the refrigerator door.
Plus, with the All Around Cooling design, each item on every shelf is kept evenly chilled. This is thanks to the cleverly placed vents, which circulate cool air throughout the appliance.
Finished in a stylish black, this Samsung American style fridge freezer is a stunning centrepiece for any kitchen. Order yours today.
| Brand Name | Samsung |
| Weight (Approximate) | 103 kg |
| Manufacturer | Samsung |
| Height | 178.9 cm |
| Number of Freezer Shelves | 3 |
| Colour | Black |
| Width | 91.2 cm |
| Depth | 73.4 cm |
| New Energy Efficiency Class (March 2021) | F |
| Installation Type | Freestanding |
| Defrost Type | No Frost |
| Net Refrigerator Capacity | 357 Ltrs |
| Net Freezer Capacity | 144 Ltrs |
| Net Total Capacity | 501 Ltrs |
| Number of Refrigerator Shelves | 5 |
| Number of Refrigerator Crispers | 2 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 4 |
| Number of Freezer Drawers | 2 |
| Ice Dispenser | Plumbed |
| Water Dispenser | Plumbed |
| Door Alarm | Yes |
| Features | All-Around Cooling Plumbed Water + Ice Power Freeze |
| Digital Inverter Compressor | Yes |
| Lighting Type | LED |
| Climate Class | SN-T |
| Star Rating of Frozen Food Compartments | 4 Star |
| Noise Level (dB(A) re 1 pW) | 44 dB(A) |
| Product Type | American Style Fridge Freezer |
| Shipping Height | 190.7 cm |
| Shipping Width | 97.4 cm |
| Shipping Depth | 77.6 cm |
| Additional Information | Give yourself extra peace of mind with a Five Year Parts and Labour Warranty. Simply register your product within 90 days of purchase* *Terms and conditions apply |
| Defrost Technology | Frost Free |
| Manufacturer | Samsung |
|---|---|
| Colour | Black |
| Model Number | RS50N3513BC |
| Energy Rating | F |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |


