Samsung RS50N3513SL RS3000 No Frost American Fridge Freezer with Water + Ice
- Warranty 1 Year
- Energy RatingF
- Ice Maker / Water ChillerYes
- Water SupplyPlumbed
- Frost FreeYes
- Auto DefrostYes
- Digital DisplayYes
- Fridge Capacity (litres)357
- Fridge Shelves / Drawers7
- Freezer Capacity (litres)144
- Freezer Shelves / Drawers5
- Freezer Star Rating4 ****
- Energy RatingF
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN8801643262044
Samsung RS3000 No Frost American Style Fridge Freezer with Water + Ice (RS50N3513SL)
This Samsung fridge freezer offers a total 501 L net capacity - spacious enough to fit in weeks of food shopping for your family. Its stylish clean steel finish adds the perfect touch of style to any kitchen.
More Space with Total No Frost
The Total No Frost function in the American style RS50N3513SL prevents ice build-up, so you have more room for groceries. This innovative technology maintains an even temperature throughout the appliance, from front to back. You`ll never have to pick away at chunks of ice thanks to this remarkable feature.
You`ll also have plenty of storage flexibility with this Samsung fridge freezer - in the fridge section, there are five spill-proof shelves, four door balconies and two salad bins, and in the four-star rated freezer, there are two drawers.
Built-in Water & Ice Dispenser
Grab yourself a cool drink from the plumbed water and ice dispenser, at the front of the appliance. Whether you need to refresh yourself with a glass of water, or need ice cubes/crushed ice to cool down your juices and smoothies, this dispenser is ideal.
Innovative Features
Lock in your foods` rich flavours and nutrients with Samsung`s Power Freeze technology - which freezes vegetables and prepared meals quickly. When you come round to defrosting them, they`ll taste fresh and be safe to eat.
Plus, the intricate All Around Cooling system is managed carefully by the RS50N3513SL fridge freezer to chill your items evenly, no matter where they are placed. Also, take advantage of the bright LED lighting to view the contents of your fridge quickly and easily.
Easy Maintenance with Low Costs
You`ll even find a built-in Digital Inverter Compressor, which regulates the RS50N3513SL`s power usage. This compressor doesn`t stop and start like most standard appliances, giving you a quieter fridge freezer without compromising on performance.
Concerned about energy bills? This Samsung fridge freezer is not only good for your pocket, but for the environment as well.
Keep your food fresher for longer with this American Style No Frost Fridge Freezer from Samsung. Order the RS50N3513SL today.
| Brand Name | Samsung |
| Weight (Approximate) | 103 kg |
| Colour | CleanSteel |
| Limited Warranty | 5 Years |
| Defrost Type | No-frost |
| Depth | 73.4 cm |
| Door Type | Non Reversible |
| New Energy Efficiency Class (March 2021) | F |
| Gross Freezer Capacity | 192 L |
| Gross Refrigerator Capacity | 359 L |
| Height | 178.9 cm |
| Manufacturer | Samsung |
| Manufacturer Part Number | RS50N3513SL |
| Net Freezer Capacity | 144 L |
| Net Refrigerator Capacity | 357 L |
| Product Model | RS50N3513SL |
| Product Name | Samsung RS50N3513SL American Style Fridge Freezer |
| Width | 91.2 cm |
| Installation Type | Freestanding |
| Climate Class | SN-T |
| Freezing Capacity (kg/24h) | 10 kg/24h |
| Lighting Type | LED |
| Noise Level (dB(A) re 1 pW) | 43 dB(A) |
| Star Rating of Frozen Food Compartments | 4 |
| Ice Dispenser | Yes |
| Water Dispenser | Yes |
| Manufacturer | Samsung |
|---|---|
| Model Number | RS50N3513SL |
| Energy Rating | F |
| Ice Maker / Water Chiller | Yes |
| Water Supply | Plumbed |
| Energy Rating | F |
| Freezer Star Rating | 4 **** |
| Fridge Capacity (litres) | 357 |
| Fridge Shelves / Drawers | 7 |
| Freezer Capacity (litres) | 144 |
| Freezer Shelves / Drawers | 5 |
| Frost Free | Yes |
| Auto Defrost | Yes |
| Digital Display | Yes |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |
SAVE£200


