Samsung RS67A8811S9 American Style Fridge Freezer in Matt Stainless
- Warranty 5 Years
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN8806090798337
Samsung American Style Fridge Freezer in Matt Stainless (RS67A8811S9)
Unpack your family’s food shop into this American style fridge freezer from Samsung. Featuring a modern matte stainless finish, the RS67A8811S9 is both an essential and stylish addition to every home.
- Twin Cooling Plus™
- SpaceMax Technology™
- Total No Frost
- Smart Conversion™
Smart Samsung Technology
Enjoy fresher food for longer with Twin Cooling Plus. This design maintains optimal humidity and prevents taste and odour transfer. Digital Inverter Technology senses and precisely controls the temperature of the RS67A8811S9, while the advanced insulation keeps it stable – no matter how hot or cold it is in your home. And, the Precise Chef Cooling feature helps to preserve the freshness, flavour, and texture of your food.
You can also store all your ingredients and meals, thanks to the innovative SpaceMax design. This incredible Samsung feature creates extra room inside the appliance, without increasing the outside dimensions. You’ll also find a plumbed water and ice dispenser, so you can enjoy perfectly cooled drinks throughout the year.
Family-friendly Fridge Freezer
The RS67A8811S9 boasts an amazing 609 litres of usable space – providing room for even the bulkiest of items. Within the fridge compartment, you can make use of the following storage options:
- Five door balconies
- Four spill-proof glass shelves
- Two salad bins
Plus, to help you keep an eye on things, this model comes with a handy LED light in the fridge.
In the top-rated four-star freezer are two clear drawers, ideal for storing leftovers or frozen meals. What’s more, this Samsung fridge freezer has a 10-hour storage period without power, helping you prevent food waste in the event of a power cut.
The RS67A8811S9 includes plenty of storage space, but its sleek design means that it won’t dominate the room. With flat doors, recessed handles, a minimalist dispenser, and hidden controls, this fridge freezer will fit into your home seamlessly.
It’s also frost-free, so you’ll never have to spend hours manually defrosting again. And, the removable door seal help you keep your appliance clean and your food fresh.
Keep your food fresher for longer with this stunning Samsung fridge freezer. Make life easier and order the RS67A8811S9 today.
| Brand Name | Samsung |
| Weight (Approximate) | 112 kg |
| Storage period in power failure (hours) | 10 hours |
| Manufacturer | Samsung |
| Height | 178 cm |
| Freezing capacity per 24hrs (kg) | 12 kg |
| Colour | Stainless Steel |
| Width | 91.2 cm |
| Depth | 71.6 m |
| Energy Efficiency Class | E |
| Installation Type | Freestanding |
| Defrost Type | Auto-Defrost |
| Net Refrigerator Capacity | 402 Ltrs |
| Net Freezer Capacity | 207 Ltrs |
| Net Total Capacity | 609 Ltrs |
| Number of Refrigerator Shelves | 4 |
| Number of Refrigerator Crispers | 2 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 5 |
| Number of Freezer Drawers | 2 |
| Ice Dispenser | Plumbed |
| Water Dispenser | Plumbed |
| Door Alarm | No |
| Features | Twin Cooling Plus™ SpaceMax Technology™ Total No Frost Smart Conversion™ |
| Lighting Type | LED |
| Climate Class | SN,N,ST,T |
| Star Rating of Frozen Food Compartments | 4 Star |
| Product Type | American Style Fridge Freezer |
| Shipping Height | 190.7 cm |
| Shipping Width | 98 cm |
| Shipping Depth | 77.6 cm |
| Additional Information | Removable Door Seal |
| Manufacturer | Samsung |
|---|---|
| Model Number | RS67A8811S9 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | American Style Fridge Freezer |
| energyrating_link | https://images.samsung.com/is/content/samsung/p6/common/energylabel/uk-energylabel-rs67a8811s9-eu-energylabel.pdf |
| Colour | Stainless Steel |
| Product Dimensions | 178cm x 91.2cm x 71.6cm |
| Plumbed | Yes |
| Noise Level | 38 dB |
| Net Refrigerator Capacity | 402 L |
| Net Total Capacity | 609 L |
| Net Freezer Capacity | 207 L |
| Number of Freezer Drawers | 2 |
| Number of Refrigerator Crispers | 2 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 5 |
| Total Litre capacity (Net) | 609 |
| Width (cm) | 91.2cm |
| Weight | 112 kg |
| Water Dispenser | Yes |
| Shipping Weight | 117 kg |
| Shipping Height | 190.7 cm |
| Shipping Width | 98 cm |
| Shipping Depth | 77.6 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 10 hr |
| Star Rating | 4 |
| Door Alarm | No |
| Defrost Type | Auto Defrost |
| Depth | 71.6 cm |
| Climate Class | N/SN/ST/T |
| Child Lock | No |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Key Feature 2 | SpaceMax technology |
| Key Feature 1 | Twin Cooling Plus |
| Ice and water | Yes |
| Ice Dispenser | Plumbed |
| Key Feature 3 | Frost Free |
| Height (cm) | 178 cm |
| Fast Freeze | No |
| Features | Twin Cooling Plus, SpaceMax technology, Frost Free |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 12 kg |
| Energy Rating | E |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |

