Samsung UE24N4300AEXXU HD HDR Smart TV
- Warranty 1 Year
- Resolution3840 x 2160
- Screen Size (inches)24 inches
- Screen TypeHD/FHD
- SmartYes
- BluetoothYes
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN8806094915839
Samsung UE24N4300AEXXU HD HDR Smart TV
Enjoy a clear and vibrant HD picture with this 24” smart TV from Samsung. Watch HDR content with greater clarity and more detailed colour expression, in both light and dark scenes. Powered by Tizen, you can watch a huge collection of films, TV shows, and catch-up TV all in one place. Coming in glossy black and with a slim design, the UE24N4300AEXXU will look great in any room.
Order yours from Chapmans today
Bluetooth Yes
HDMI Yes
Number of HDMI Ports 2
Smart Connect Yes
Smart TV Yes
USB Yes
Wi-Fi Yes
General
Features Contrast Enhancer
PurColour
Smart TV powered by Tizen
Product Type TV
Brown Goods & SDA Features
TV Services BBC I player, ITV player, All 4, My 5, UKTV, Apple TV, Amazon prime video, amazon prime video 4K, Britbox, BT sport, Disney +, Google play, Netlfix, Netflix 4K, NOW TV, Apple Music, Spotify, YouTube, YouTube 4K
USB Recording Yes
Accessories
VESA Mount Compatible Yes
Product Type
Product Category Group CE
Technical Details
Operating System Tizen
Additional Information
Warranty/Guarantee 1 Year Warranty
PSTI Compliance
PSTI Compliance - Download certificate
Display
Aspect Ratio 16:09
Maximum Resolution 3840 x 2160
Screen size 24 in
Screen Technology HD / FHD
Efficiency & Standard
Energy Efficiency Class E
Design Elements
Colour Glossy Black
Colour Group Black
Dimensions & Weight
Depth 16.38 cm
Height 38.42 cm
Shipping Depth 12 cm
Shipping Height 4.9 cm
Shipping Weight 5.4 kg
Shipping Width 74.7 cm
Weight 4.2 kg
Width 56.18 cm
| Manufacturer | Samsung |
|---|---|
| Model Number | UE24N4300AEXXU |
| Product Category Group | Brown Goods |
| Product Type | TV |
| energyrating_link | https://images.samsung.com/is/content/samsung/p6/common/energylabel/uk-energylabel-ue24n4300aexxu-energylabel.pdf |
| Colour | Glossy Black |
| energyrating_datasheet | https://images.samsung.com/is/content/samsung/p6/common/energylabel/common-energylabel-ue24n4300aexxu-productfiche.pdf |
| Product Dimensions | 38.42cm x 56.18cm x 16.38cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 4.2 kg |
| Shipping Weight | 5.4 kg |
| Shipping Height | 4.9 cm |
| Shipping Width | 74.7 cm |
| Shipping Depth | 12 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Depth | 16.38 cm |
| Bluetooth | Yes |
| Key Feature 2 | PurColour |
| Key Feature 1 | Contrast Enhancer |
| Key Feature 3 | Smart TV powered by Tizen |
| Height (cm) | 38.42 cm |
| Features | Contrast Enhancer, PurColour, Smart TV powered by Tizen |
| Energy Rating | E |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Type | HD/FHD |
| Screen Size (inches) | 24 inches |
| No. of HDMI | 2 |
| HDMI Port | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Smart | Yes |
| USB Port | Yes |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |


