Samsung UE50DU8500KXXU 50" 4K Crystal UHD HDR Smart TV
- Warranty 5 Years
- Resolution3840 x 2160
- Screen Size (inches)50 inches
- Screen TypeLED
- SmartYes
- BluetoothYes
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN8806095491141
Samsung UE50DU8500KXXU 50" 4K Crystal UHD HDR Smart TV
Lose yourself in a world of entertainment with this Samsung 4K UHD TV. With a range of technology and a 50” screen, there is something to please the whole family. Featuring Dynamic Crystal Colour, all your favourite content is displayed in clear, lifelike colours. With over one billion shades, you’ll get rich, vibrant pictures for your complete viewing pleasure. Plus, with Object Tracking Sound Lite, your room will be filled with virtual 3D surround sound that follows the action on screen. What’s more, the UE50DU8500KXXU comes in a stunningly slim design with a versatile centre stand to give you the ultimate in home entertainment.
Order yours from Chapmans today
Additional Information Dynamic Crystal Colour Everything you watch comes to life in over a billion colours
Object Tracking Sound Lite Experience sound that moves with the action on-screen
Slim and sleek design with a versatile centre stand
Gaming Hub Play the latest games from Xbox, Blacknut, Nvidia and more straight from your TV. No console required*
*Subscriptions required. Some apps may not be available at launch. 3rd party content providers may remove apps from the Smart TV platform or stop updating them at any time.
Features Dynamic Crystal Colour
Object Tracking Sound Lite
AirSlim with Centre Stand
Product Type TV
Connectivity
Bluetooth Yes
HDMI Yes
Headphone No
Number of HDMI Ports 3
Number of USB Ports 2
Smart TV Yes
USB Yes
Wi-Fi Yes
Wireless LAN Yes
Additional Information
Warranty/Guarantee 5 Years Promotional Warranty
Warranty Redemption Information Consumer must register within 90 days of sale via http://www.samsung.com/uk/5yearguarantee
PSTI Compliance
PSTI Compliance - Download certificate
Design Elements
Colour Titan Grey
Colour Group Grey
Product Type
Product Category Group Brown Goods
Display
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology LED
Maximum Resolution 3840 x 2160
Screen size 50 in
Screen Technology LED
Dimensions & Weight
Depth 24.91 cm
Height 77.41 cm
Shipping Depth 14.8 cm
Shipping Height 84.6 cm
Shipping Weight 22.4 kg
Shipping Width 139.9 cm
Weight 16.2 kg
Width 123.29 cm
Programmes & Functions
Digital Tuner Yes
Electronic Program Guide Yes
Technical Details
RMS Output Power 20w
Efficiency & Standard
Energy Efficiency Class G
Brown Goods & SDA Features
Speakers 2Ch
Accessories
VESA Mount Compatible Yes - 200 x 200mm
| Manufacturer | Samsung |
|---|---|
| Model Number | UE50DU8500KXXU |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| Colour | Titan Grey |
| Colour Group | Grey |
| Product Range | 43 to 54 inch LED 4K UHD Televisions |
| Product Dimensions | 77.41cm x 123.29cm x 24.91cm |
| RMS Output Power | 20W |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| USB | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes - 200 x 200mm |
| Width | 123.29 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 16.2 kg |
| Wireless LAN | Yes |
| Shipping Weight | 22.4 kg |
| Shipping Height | 84.6 cm |
| Shipping Width | 139.9 cm |
| Shipping Depth | 14.8 cm |
| Smart TV | Yes |
| Screen Size | 50 in |
| Screen Technology | LED |
| Speakers | 2Ch |
| Depth | 24.91 cm |
| Digital Tuner | Yes |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | LED |
| Additional Information | Dynamic Crystal Colour Everything you watch comes to life in over a billion colours, Object Tracking Sound Lite Experience sound that moves with the action on-screen, Slim and sleek design with a versatile centre stand, Gaming Hub Play the latest games fr |
| Bluetooth | Yes |
| Key Feature 2 | Object Tracking Sound Lite |
| Key Feature 1 | Dynamic Crystal Colour |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Key Feature 3 | AirSlim with Centre Stand |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | Dynamic Crystal Colour, Object Tracking Sound Lite, AirSlim with Centre Stand |
| Headphone | No |
| Height | 77.41 cm |
| HDMI | Yes |
| Energy Rating | G |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Type | LED |
| Screen Size (inches) | 50 inches |
| No. of HDMI | 3 |
| HDMI Port | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Smart | Yes |
| USB Port | Yes x 2 |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |

