Samsung UE55DU8000KXXU UHD 4K TV
- Warranty 5 Years
- Resolution3840 x 2160
- Screen Size (inches)55 inches
- Screen TypeLED
- SmartYes
- BluetoothYes
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN8806095460482
Samsung UE55DU8000KXXU UHD 4K TV
Delve straight into the action with this Samsung 55” 4K UHD smart TV. Featuring Dynamic Crystal Colour, all your favourite content will be displayed in crystal clear, lifelike colours. With over one billion shades, which is 64 times more than conventional UHD TVs, you’ll get rich, vibrant pictures for your complete viewing pleasure. Plus, with Object Tracking Sound Lite, your room will be filled with virtual 3D surround sound that follows the action on screen. Stream from your favourite apps and services and get lost in a world of entertainment. What’s more, thanks to the AirSlim, the UE55DU8000KXXU looks exceptional in any room.
Order yours from Chapmans today
Additional Information *Subscriptions required. Some apps may not be available at launch. 3rd party content providers may remove apps from the Smart TV platform or stop updating them at any time.
Features Dynamic Crystal Colour
Object Tracking Sound Lite
AirSlim design
Product Type TV
Connectivity
Bluetooth Yes
HDMI Yes
HDMI Version 3
Number of USB Ports 2
Smart TV Yes
USB Yes
Wi-Fi Yes
Wireless LAN Yes
Accessories
VESA Mount Compatible Yes
Product Type
Product Category Group Brown Goods
Display
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology LED
Maximum Resolution 3840 x 2160
Screen size 55 in
Additional Information
Warranty/Guarantee 5 Years Promotional Warranty
Warranty Redemption Information Consumer must register within 90 days of sale via http://www.samsung.com/uk/5yearguarantee
PSTI Compliance
PSTI Compliance - Download certificate
Programmes & Functions
Digital Tuner Yes
Electronic Program Guide Yes
Dimensions & Weight
Depth 22.88 cm
Height 74.78 cm
Weight 15.8 kg
Width 123.21 cm
Technical Details
RMS Output Power 20w
Efficiency & Standard
Energy Efficiency Class G
Brown Goods & SDA Features
Speakers 2 CH
| Manufacturer | Samsung |
|---|---|
| Model Number | UE55DU8000KXXU |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| Product Range | 55 to 64 inch LED 4K UHD Televisions |
| Product Dimensions | 74.78cm x 123.21cm x 22.88cm |
| RMS Output Power | 20W |
| Number of USB Ports | 2 |
| USB | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Width | 123.21 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 15.8 kg |
| Wireless LAN | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Screen Size | 55 in |
| Speakers | 2 CH |
| Depth | 22.88 cm |
| Digital Tuner | Yes |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | LED |
| Additional Information | *Subscriptions required. Some apps may not be available at launch. 3rd party content providers may remove apps from the Smart TV platform or stop updating them at any time. |
| Bluetooth | Yes |
| Key Feature 2 | Object Tracking Sound Lite |
| Key Feature 1 | Dynamic Crystal Colour |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Key Feature 3 | AirSlim design |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | Dynamic Crystal Colour, Object Tracking Sound Lite, AirSlim design |
| Height | 74.78 cm |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 3 |
| Energy Rating | G |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Type | LED |
| Screen Size (inches) | 55 inches |
| No. of HDMI | 3 |
| HDMI Port | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Smart | Yes |
| USB Port | Yes x2 |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |


