Samsung UE55TU7020KXX 55inch 4K HDR Smart TV with Crystal Display
- Warranty 1 Year
- Energy RatingG
- Resolution4K Ultra HD
- Screen Size (inches)55
- Screen TypeLED
- Digital TV ServiceFreeview HD
- SmartYes
- HDMI PortYes
- NetworkWiFi & Wired
- Optical / SPDIFYes
- USB PortYes
- No. of HDMI2
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN8806090712258
Samsung 55 Inch 4K HDR Smart TV with Crystal Display (UE55TU7020KXX)
Don't settle for anything less than long-lasting, crystal clear colour. Samsung delivers pure colours, sharp contrast and brightness worthy of 4K resolution standards.
- Crystal Display
- Crystal Processor 4k
- HDR
- Smart TV powered by Tizen
Lose yourself in crystal clear colour
CRYSTAL DISPLAY : Don't settle for anything less than long-lasting, crystal clear colour. With the Crystal Display we bring you pure colour, sharp contrast and brightness that are right up there with 4K resolution.
Powerful picture quality
CRYSTAL PROCESSOR 4K : See everything you watch upscaled into stunning 4K. Relax with a TV that adjusts sound to suit what you’re watching.
Experience the beauty of 4K
4K UHD RESOLUTION : See all the details you’ve been missing on a crisp, clear Ultra HD picture – 4 times the resolution of Full HD.
See the stunning detail in every scene
HDR POWERED BY HDR10+ : Watch every scene burst from the screen with Samsung HDR TV. High Dynamic Range uncovers all the finest details, even in dark and bright scenes.
Banish messy cables
CLEAN CABLE SOLUTION : Banish messy cables from sight for a distraction free viewing experience – without having to worry about cable management.
Smarter ways to enjoy TV
SMART HUB & ONE REMOTE FUNCTIONALITY : From Live TV to BBC iPlayer, Netflix, Apple TV, Disney+* and much more, Smart Hub brings your favourite content together in one place. Control all of your compatible devices and content with the universal TV remote control. You no longer need multiple remotes lined up on your coffee table.
Stay ahead of the competition
GAME ENHANCER : Stay one step ahead of the competition with picture and sound that adapts as fast as you game with Auto Game Mode. Never miss an overtaking move thanks to incredibly low lag rates.
Spend less time searching, more time watching
CONTENT DISCOVERY (UNIVERSAL GUIDE) : Less time searching and more time watching with tailored recommendations. Finally, all your favourite content from BBC and Netflix* in one place – your Samsung Smart TV. Our Universal Guide recommends popular shows and content tailored just for you, meaning you can watch more of what you love.
Fits with your home ecosystem
Make your Samsung TV the heart of your connected smart home. It works with your compatible Bixby, Alexa, Google Assistant and SmartThings-enabled smart devices and home appliances.
Works with Amazon Alexa
Samsung TVs work with Alexa, making it easy to integrate with your Alexa-enabled devices. Ask Alexa to turn on your TV, change channels, control volume and more.
Works with Google Assistant
Now your Samsung TV works with your Google Assistant to get more done hands-free. Change channels, adjust the volume, control playback and more with just your voice.
Works with AirPlay 2
With AirPlay 2 built in, you can stream or share content from Apple devices to the big screen. Effortlessly play videos, music, photos and more from your iPhone, iPad and Mac on your Samsung TV.
Your new home office
REMOTE ACCESS : Get office work done on your TV at home. Remote Access lets you mirror your computer’s display on the TV screen wirelessly. You can even tap into your office PC to access files or work on documents using Microsoft Office 365—all from the comfort of your sofa.
| Resolution | 3,840 x 2,160 |
| Series | 7 |
| HDMI | 2 |
| USB | 1 |
| Product Type | LED |
| Series | 7 |
| Display | |
| Screen Size | 55" |
| Anti Reflection Screen | N/A |
| Screen Curvature | N/A |
| Video | |
| Picture Engine | Crystal Processor 4K |
| PQI (Picture Quality Index) | 2000 |
| HDR (High Dynamic Range) | HDR |
| HDR 10+ | Yes |
| HLG (Hybrid Log Gamma) | Yes |
| Contrast | Mega Contrast |
| Viewing Angle | N/A |
| Color | PurColor |
| Dual LED | N/A |
| Micro Dimming | UHD Dimming |
| Local Dimming | N/A |
| Auto Depth Enhancer | N/A |
| Contrast Enhancer | Yes |
| Film Mode | Yes |
| Natural Mode Support | Yes |
| Audio | |
| Dolby Digital Plus | Yes |
| Dolby 5.1 Decoder | N/A |
| Object Tracking Sound | N/A |
| Q-Symphony | N/A |
| Dialog Enhancement | Yes |
| Audio Pre-selection Descriptor | Yes |
| Sound Output (RMS) | 20W |
| Speaker Type | 2CH |
| Woofer | N/A |
| Smart Service | |
| Samsung SMART TV | Smart |
| Operating System | Tizen™ |
| Bixby | N/A |
| Far-Field Voice Interaction | N/A |
| Multi Voice Assistant | N/A |
| Google Assistant Built-in | N/A |
| Works with Google Assistant | Yes (GB, FR, DE, IT, ES AT, DK, IE, NL, NO, SE only) |
| Works With Alexa | Yes (GB, FR, DE, IT, ES, AT, IE only) |
| TV Plus | Yes(GB/FR/DE/IT/ES/AT/CH only) |
| Web Browser | Yes |
| SmartThings App Support | Yes |
| SmartThings | N/A |
| Universal Browse & Play | Yes (GB, FR, DE, IT, ES) |
| Gallery | Yes |
| Tuner/Broadcasting | |
| Digital Broadcasting | DVB-T2C |
| Analog Tuner | Yes |
| 2 Tuner | N/A |
| CI (Common Interface) | CI+(1.4) |
| Data Broadcasting | HbbTV 2.0.1(IT,GB,DE,CZ,SK) HbbTV 1.5(ES,AT,FR,FI,EE,GR,SI,HR,BE,NL,LU) HbbTV 1.0(PL,HU,CH,PT,DK)/MHEG 5(IE) |
| TV Key Support | Yes |
| Connectivity | |
| Component In (Y/Pb/Pr) | N/A |
| Composite In (AV) | N/A |
| Ethernet (LAN) | Yes |
| Audio Out (Mini Jack) | N/A |
| Digital Audio Out (Optical) | 1 |
| RF In (Terrestrial / Cable input) | 1/1(Common Use for Terrestrial)/0 |
| Ex-Link ( RS-232C ) | N/A |
| CI Slot | 1 |
| HDMI A / Return Ch. Support | Yes |
| eARC | Yes |
| HDMI Quick Switch | Yes |
| Wireless LAN Built-in | Yes (WiFi4) |
| Bluetooth | N/A |
| Anynet+ (HDMI-CEC) | Yes |
| Design | |
| Design | Ultra Skinny Bezel |
| Bezel Type | VNB |
| Slim Type | Slim look |
| Front Colour | SLATE BLACK |
| Light Effect (Deco) | N/A |
| Stand Type | SLIM FEET |
| Stand Color | BLACK |
| Additional Feature | |
| Adaptive Picture | N/A |
| Active Voice Amplifier | N/A |
| Adaptive Sound | Adaptive Sound |
| AI Upscale | N/A |
| Décor Mode | N/A |
| Motion Detection (Frame) | N/A |
| Ambient Mode | N/A |
| Brightness/Color Detection | Brightness Detection |
| Accessibility - Learn TV Remote Learn Menu Screen | UK English, German, French, Spanish, Italian Dutch, Polish, Danish, Swedish, Finnish, Norwegian Portuguese, Russian(only when connecting to Network in EE,LV,LT) |
| Accessibility - Others | Enlarge / High Contrast / Multi-output Audio |
| Ultra Clean View | N/A |
| Digital Clean View | Yes |
| Auto Channel Search | Yes |
| Auto Power Off | Yes |
| Caption (Subtitle) | Yes |
| Connect Share™ (HDD) | Yes |
| ConnectShare™ (USB 2.0) | Yes |
| EPG | Yes |
| Extended PVR | N/A |
| Game Mode | Yes (Auto Game Mode (ALLM) |
| Freesync | N/A |
| G-SYNC | N/A |
| Filmmaker Mode (FMM) | Yes |
| OSD Language | 27 European Languages + Russian (only when connecting to Network in EE,LV,LT) |
| Picture-In-Picture | N/A |
| BT HID Built-in | N/A |
| USB HID Support | Yes |
| Teletext (TTX) | Yes |
| Time Shift | N/A |
| V-Chip | N/A |
| IPv6 Support | Yes |
| MBR Support | N/A |
| Eco Feature | |
| Eco Sensor | Yes |
| Energy Efficiency Class | G |
| Power | |
| Power Supply | AC220-240V 50/60Hz |
| Power Consumption (Max) | 145 W |
| Power Consumption (Energy Saving Mode) | 55,1 W |
| Power Consumption (Typical) | 103 W |
| Dimension | |
| Package Size (WxHxD) | 1386 x 843 x 158 mm |
| Set Size with Stand (WxHxD) | 1230.5 x 782.8 x 250.2 mm |
| Set Size without Stand (WxHxD) | 1230.5 x 707.2 x 59.5 mm |
| Stand (Basic) (WxD) | 1030.1 x 249.7 mm |
| Stand (Minimum) (WxD) | N/A |
| Weight | |
| Package Weight | 18,10 kg |
| Set Weight with Stand | 14,20 kg |
| Set Weight without Stand | 13,9 kg |
| Accessory | |
| Remote Controller Model | TM1240A |
| Batteries (for Remote Control) | Yes |
| Samsung Smart Control (Included) | N/A |
| No Gap Wall-mount | N/A |
| Optional Stand Support (Y20 Studio) | N/A |
| 15m/10m One Invisible Connection Support | N/A |
| Mini Wall Mount Support | Yes |
| Vesa Wall Mount Support | Yes |
| User Manual | Yes |
| E-Manual | Yes |
| ANT-Cable | N/A |
| Power Cable | Yes |
| HDMI Cable | N/A |
| Slim Gender Cable | N/A |
| Manufacturer | Samsung |
|---|---|
| Model Number | UE55TU7020KXXU |
| Energy Rating | G |
| Resolution | 4K Ultra HD |
| Screen Type | LED |
| Screen Size (inches) | 55 |
| Optical / SPDIF | Yes |
| Network | WiFi & Wired |
| No. of HDMI | 2 |
| HDMI Port | Yes |
| Digital TV Service | Freeview HD |
| Smart | Yes |
| USB Port | Yes |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |

