Samsung WW90T634DLH 9kg 1400 Spin Smart Washing Machine with EcoBubble
- Warranty 1 Year
- Energy RatingA
- Washing Capacity9kg
- Spin Speed1400rpm
- Width (approx)60cm
- No. of Programs22
- Wool ProgramYes
- DelicatesYes
- Quick WashYes
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN8806090609312
Samsung 9kg 1400 Spin Smart Washing Machine with EcoBubble in White (WW90T634DLH)
Remove tough stains with this Samsung ecobubbleTM washing machine. With a generous 9 kg capacity, innovative technology, and a 1400 spin speed, keeping on top of the family laundry is a breeze.
- 10 year Motor Warranty
- ecobubble™: Wash your clothes at cooler temperatures
- Auto Dose: The perfect dose everytime
- Smart Control +: use with SmartThings app
The WW90T634DLH is exclusive to Euronics and Agent stores, so you won’t find this fantastic model anywhere else.
Perfect Programmes
An impressive 22 programmes are included on the WW90T634DLH to cater for all your washing needs. These include:
- Cotton
- Hand Wash
- Delicate Wash
- Anti-Stain
- Eco
- Anti-Allergy
- Synthetic
- Wool
Need something in a hurry? Use the Quick Wash programme for thoroughly clean clothes in just 15 minutes. Take care of delicate baby clothes, protect your outerwear, or freshen up your bedding using the dedicated settings. Plus, there’s even a Drum Clean cycle to keep your machine working in top condition. Whatever your needs, you can rely on the WW90T634DLH to get the job done.
Controlling the WW90T634DLH is easy thanks to the dial and touch controls and LED display. Postpone the start of a cycle by up to 24 hours with the delay start feature.
Samsung Innovation
Samsung has equipped the WW90T634DLH with a range of innovative technology to keep your clothes looking their best. The ecoBubbleTM feature mixes air and the perfect amount of water with your detergent to create powerful bubbles before the cycle starts. This clever function lifts dirt from your clothes quickly and effectively, so you can wash at lower temperatures without compromising on performance.
Samsung’s Smart Control + technology will revolutionise the way you do laundry. Once you’ve downloaded the SmartThings app onto your smartphone, you can start, pause, and monitor your wash from anywhere using a Wi-Fi connection. You can even check the remaining time on a cycle and receive alerts when it’s finished.
Eliminate bacteria, pollen, dust mites, and more from every wash with Hygiene Steam. Using the power of steam, every item gets a deep and even clean resulting in 99.9% of allergens removed. What’s more, the Auto Dose feature means you’ll only ever use the correct amount of detergent for your load – every time.
Available in fresh white and with powerful cleaning technology, the WW90T634DLH is the perfect washing machine for busy families. Buy yours at Euronics today.
| Brand Name | Samsung |
| Shipping Depth | 66 cm |
| Wi-Fi | yes |
| Quick Wash Option | Yes |
| Spin Speed (rpm) | 1400 Spin |
| Weight (Approximate) | 68 kg |
| Shipping Height | 89 cm |
| Depth | 55 cm |
| Shipping Width | 67 cm |
| Colour | White |
| Load Capacity (kg) | 9 kg |
| Display Screen Type | LED |
| Number of Programmes | 22 |
| Programmes | Cotton Hand Wash Delicate Wash Anti Stain Rinse Cycle Eco Spin Only Anti Allergy Drain + Spin Synthetic Pre-Wash Wool Superspeed Baby Care Bedding Outdoor Denim Silent Wash Drum Clean 15 min Quick Wash |
| Quick Wash Time (Full Load) | 15 minutes |
| Size of Porthole (cm) | 31.1 cm |
| Annual Water Usage (litres) | 9400 Ltrs |
| Annual Energy Rating (kwh) | 130 (kwh) |
| Energy Efficiency Class | A |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 42.7 Ltrs |
| Features | ecobubble: Wash your clothes at cooler temperatures Auto-dose: no more guessing Smart Control+: Easy to use control panel and SmartThings app Hygiene Steam: Go cleaner with the power of steam |
| Spinning Efficiency Class | A |
| Height | 85 cm |
| Noise Level - Washing (dB) | 53 dB |
| Noise Level - Spinning (dB) | 74 dB |
| Manufacturer | Samsung |
| Product Type | Freestanding Washing Machine |
| Steam Function | Yes |
| Water Supply (Cold/Hot) | Cold Fill |
| Width | 60 cm |
| Installation Type | Freestanding |
| Control Type | Dial + Touch |
| Start Delay Option | Yes |
| Smart Connect | Smart Control+: Easy use control panel and SmartThings app Google Store app iPod/iPhone app |
| Manufacturer | Samsung |
|---|---|
| Model Number | WW90T634DLH |
| Energy Rating | A |
| Wool Program | Yes |
| Quick Wash | Yes |
| Delicates | Yes |
| No. of Programs | 22 |
| Washing Capacity | 9kg |
| Spin Speed | 1400rpm |
| Width (approx.) | 60cm |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |


