Samsung WW90TA046AN 9kg 1400 Spin Washing Machine with EcoBubble in Graphite
- Warranty 5 Years
- Washing Capacity9kg
- Spin Speed1400rpm
- Width (approx.)60cm
- No. of Programs14
- Wool ProgramYes
- DelicatesYes
- Quick WashYes
- Energy RatingA
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN8806090609466
Samsung 9kg 1400 Spin Washing Machine with EcoBubble in Graphite (WW90TA046AN)
Speed up your laundry routine with the Samsung WW90TA046AN washing machine. Helpful features and a range of programmes ensure your laundry stays looking newer for longer.
- 10 year Motor Warranty
- ecobubble™: Wash your clothes at cooler temperatures
- Hygiene Steam
- Fabric Care Drum: protects your clothes
And, as this model is exclusive to Euronics and Agent stores, you won’t be able buy it anywhere else.
Programmes for Everything
On the WW90TA046AN you’ll find 14 programmes to make sure a range of material types is cared for properly. With an excellent spin speed of 1400 rpm and a large 9 kg drum, you’ll breeze through the washing in no time.
If you need something washed quickly, why not try the Quick Wash? This setting washes up to 2 kg of clean clothes in just 15 minutes – perfect for when you need an outfit for dinner. Other programmes include:
- Cotton
- Wool
- Synthetics
- Mixed
- Hand Wash
- Eco
- Hand Wash
- Anti-Allergy
- Bedding
The WW90TA046AN also features a Drum Clean cycle, which keeps the inside of your washing machine hygienically clean. Using a combination of soaking, pulsating, and high speed spinning, 99.9% of bacteria is removed from the drum without the use of detergents.
Choosing the right setting is simple thanks to the dial, buttons, and LED display. Plus, you can start a cycle at a time to suit you with the continuous delay start feature.
Samsung Technology
The WW90TA046AN combines some high-tech features that help to produce great cleaning results after every wash.
Samsung’s ecobubble technology uses a mixture of air, water, and detergent to create bubbles that deeply penetrate laundry and help to loosen tough stains. This means you can wash clothes efficiently at a much lower temperature, reducing your energy consumption.
A Hygiene Steam machine, this Samsung model banishes bacteria, pollen, dust mites and more from your clothes. 99.9% of allergens are removed, for a deep and even clean wash after wash.
Available in a smart graphite finish, this Samsung washing machine is built for busy families. Order yours from Euronics today.
| Brand Name | Samsung |
| Shipping Depth | 66 cm |
| Quick Wash Option | Yes |
| Spin Speed (rpm) | 1400 Spin |
| Weight (Approximate) | 68 kg |
| Shipping Height | 89 cm |
| Depth | 55 cm |
| Shipping Width | 67 cm |
| Quick Wash Time | 15 minutes |
| Colour | Graphite / Grey |
| Load Capacity (kg) | 9 kg |
| Display Screen Type | LED |
| Number of Programmes | 14 |
| Programmes | Cotton Hand Wash Delicate Wash Anti Stain Rinse Cycle Eco Spin Only Anti Allergy Drain + Spin Synthetic Pre-Wash Mixed Load Wool Bedding Drum Clean 15min Quick Wash |
| Size of Porthole (cm) | 31.1 cm |
| Annual Water Usage (litres) | 9400 Ltrs |
| Annual Energy Rating (kwh) | 130 (kwh) |
| Energy Efficiency Class | A |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 42.7 Ltrs |
| Features | ecobubble: Wash your clothes at cooler temperatures Hygiene Steam: Go cleaner with the power of steam 15 minute Quick Wash: wash upto 2kg of clothes Fabric Care Drum: Takes extra care to protect all your clothes |
| Spinning Efficiency Class | A |
| Height | 85 cm |
| Noise Level - Washing (dB) | 53 dB |
| Noise Level - Spinning (dB) | 74 dB |
| Manufacturer | Samsung |
| Product Type | Freestanding Washing Machine |
| Steam Function | Yes |
| Water Supply (Cold/Hot) | Cold Fill |
| Width | 60 cm |
| Installation Type | Freestanding |
| Control Type | Dial + Buttons |
| Start Delay Option | Yes |
| Smart Connect | Smart Check |
| Manufacturer | Samsung |
|---|---|
| Model Number | WW90TA046AN |
| Energy Rating | A |
| Wool Program | Yes |
| Energy Rating | A |
| Quick Wash | Yes |
| Delicates | Yes |
| No. of Programs | 14 |
| Washing Capacity | 9kg |
| Spin Speed | 1400rpm |
| Width (approx.) | 60cm |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |


