Sebo 92625CI Airbelt E1 Cylinder Vacuum Cleaner - Satin Blue
- Warranty 5 Years
- CordlessNo
- Dust Capacity (litres)3.5 litres
- Cable Length (metres)7.7 metres
- Weight (kg)5.2kg
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN4012615989881
Sebo 92625CI Airbelt E1 Cylinder Vacuum Cleaner - Satin Blue
The Airbelt E1 is a powerful vacuum cleaner which offers outstanding cleaning and filtration. It’s a great choice for allergy sufferers and comes in a satin blue finish with grey/black accents.
This model is exclusive to Euronics and Agent stores, so you won’t be able to purchase it at any other retailer.
All Floor Cleaning
Sebo’s cylinder vacuum has a powerful 890 W motor, which eliminates dirt, pet hair, and dust from your floors effectively. Suitable for all floor types, you can glide across carpets and hard floors with ease.
Sebo’s E1 92625CI comes with a great range of attachments, allowing you to tackle any vacuuming challenge. If you need a deeper carpet clean, take advantage of the Floor Turbo Brush, thoroughly removing hair and fibre from your carpets.
Try the upholstery attachment to remove loose crumbs from your furniture without damaging the fabric, or for cleaning the stairs. Plus, there’s a dusting brush with a clip too.
What’s more, the unique Power Boost gives a short burst of 1200 W for extra cleaning power where you need it most. Get a complete clean with Sebo.
Effective Filtration
The Sebo E1 Airbelt is a bagged model, so when it’s full, all you need to do is swap the bag with a new one. Using ultra-bags, the 92621CI delivers optimum performance and hygienic, S-Class filtration. And, with a 3.5 L capacity, you’ll be able to clean the whole house without needing to change the bag as often.
A compact and lightweight model, with its modern design and very low noise level of 72 dB, it’s the ideal appliance for busy homes. The ergonomic handle grip makes it comfortable to use, whilst the soft airbelt bumper system protects walls and furniture from scratches and knocks.
Plus, with a 7.7 m cable, and one-touch cable rewind, you can clean more of your home in one go.
Trust Sebo to take care of the household chores. Order the 92625CI from Chapmans today.
Cable Length 7.7000 m
Depth 23 cm
Height 43 cm
Shipping Depth 30 cm
Shipping Height 55 cm
Shipping Weight 9.5000 kg
Shipping Width 40 cm
Weight 5.2000 kg
Width 32 cm
Design Elements
Colour Blue
Colour Group Blue
Efficiency & Standard
Noise Level 72 dB
General
Features 890 Watt, Weight: 5.2kg
High Filtration, Floor Turbo Brush
Sealable Ultra-Bag
Product Type Cylinder Vacuum Cleaner
Product Type
Product Category Group SDA
Connectivity
Bluetooth No
Cordless No
Wi-Fi No
Brown Goods & SDA Features
Cyclonic Technology No
Dust Capacity 3.5000 L
Dust Collection Bag
Filter Type Slevel
micro
Electrostatic
Floor Type Upholstery
Carpet
Laminate
Parquet
Stone
Tile
Pet Hair Cleaning Yes
Additional Information
Warranty/Guarantee
5 Year Warranty
Accessories
Crevice nozzle, Upholstery brush, Dusting brush
| Manufacturer | Sebo |
|---|---|
| Model Number | 92625CI |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Cylinder Vacuum Cleaner |
| Colour | Blue |
| Power Rating (Watts) | 890 |
| Product Dimensions | 43cm x 32cm x 23cm |
| Noise Level | 72 dB |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 5.2 kg |
| Shipping Weight | 9.5 kg |
| Shipping Height | 55 cm |
| Shipping Width | 40 cm |
| Shipping Depth | 30 cm |
| Container Type | Bagged |
| Depth | 23 cm |
| Cable Length (m) | 7.7 |
| Bluetooth | No |
| Key Feature 2 | High Filtration, Floor Turbo Brush |
| Key Feature 1 | 890 Watt, Weight: 5.2kg |
| Key Feature 3 | Sealable Ultra-Bag |
| Height (cm) | 43 cm |
| Features | 890 Watt, Weight: 5.2kg, High Filtration, Floor Turbo Brush, Sealable Ultra-Bag |
| Cable Length (metres) | 7.7 metres |
| Weight (kg) | 5.2kg |
| Dust Capacity (litres) | 3.5 litres |
| Cordless | No |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |

