Sennheiser HDR120 Additional Headphones for Wireless Headphone Systems
- Warranty 1 Year
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN4012418099305
Extra Sennheiser Headphones for Sennheiser Wireless Headphone Systems in 864MHz (HDR120)
Additonal headphones for Sennheiser wireless headphone systems RS 115, RS 117, RS118, RS 119, RS 119-II, RS 120, RS 120-II.
The HDR 120 delivers great transparent and well-balanced sound. Matched with exceptional bass response, it is ideal for TV applications and all music types.
Features
- Open, stereo, supraaural, wireless RF headphone
- Detailed, analytical sound reproduction with strong bass response
- Suitable for all types of modern music and TV applications
- Wireless freedom with reception through walls and ceilings
- Very lightweight headphones, extremely comfortable to wear
- Appealing, modern design
| Impedance | 24 Ω |
| Frequency response | 22 - 19500 Hz |
| THD, total harmonic distortion | less than 0.7% |
| Ear coupling | Supraaural |
| Transducer principle | open, dynamic |
| Weight | 230 g |
| Operating time | 20 hours |
| Power supply | 2 AAA batteries |
| SPL for peak deviation | 106 dB |
| Manufacturer | Sennheiser |
|---|---|
| Model Number | HDR120 |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |

