Shark NV602UKT Lift-Away Upright Vacuum Cleaner with TruePet
- Warranty 1 Year
- ColourRed
- TypeUpright Vacuum Cleaner
- Dust CollectionBagless
- Filter TypeWashable
- Dust Capacity (litres)1.1
- Cable Length (metres)8
- Weight (kg)5.25
- Power750W
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN622356235792
Shark Lift-Away Upright Vacuum Cleaner with TruePet (NV602UKT)
There’s more than meets the eye to this sleek upright vacuum cleaner.
- Lift-Away Technology: At the touch of a button, Shark’s signature Lift-Away Technology transforms this powerful upright into a lightweight portable vacuum, easily cleaning stairs, sofas and up high.
- Anti-Allergen Complete Seal: Anti-Allergen Complete Seal captures and traps 99.9%* of dust and allergens
- Perfect for Pet Owners: Perfect for homes with pets, easily remove embedded hair with the Pet Tool
- Easy to Use: Easy to use with 2 floor modes for carpets and hard floors, swivel steering and LED headlights
Is cleaning stairs an uphill struggle?
If you’re looking for a lightweight, powerful corded vacuum cleaner that effortlessly tackles carpets, hard floors and even stairs and soft furnishings, and even powers through pet hair, look no further the Shark Lift-Away Upright Vacuum Cleaner with TruePet.
For more than floors
Shark’s signature Lift-Away Technology gives you portable cleaning in an instant.
At the touch of a button, simply lift the detachable canister away from the floorhead to create a lightweight, portable vacuum cleaner that can take you anywhere. Enjoy the freedom to vacuum your whole home in total comfort. From stairs to sofas and soft furnishings – you can even reach curtains, ceilings and light fittings with the wand.
Attach one of the included tools in portable mode to tackle everyday cleaning tasks with ease. Easily refresh sofas, cushions, curtains and soft furnishings with the Multi-Surface Tool, with detachable bristles to lift tough dirt. Vacuum skirting boards and reach into narrow spaces with the slim Crevice Tool.
Purposefully designed for homes with pets
Tired of finding pet hair everywhere? Whether it’s embedded in sofas or trapped in carpets, pet hair is hard to clean and can aggravate allergies.
This pet model comes complete with a Pet Tool which is specially designed with a bristle brush to remove embedded hair from rugs, stairs, sofas, curtains and more.
No ordinary upright
Switch between carpet and hard floor modes at the touch of a button. Adjustable suction control helps you clean thick and thin pile carpets, rugs and hard floors.
Easily move around furniture with swivel steering and go from room to room thanks to a long 8m power cord. Powerful LED headlights help to illuminate hidden dust and pet hair pile-ups.
This bagless vacuum cleaner also provides extra assurance to those with allergies. Anti-Allergen Complete Seal captures and traps 99.9% of dust and allergens inside the vacuum, not releasing them back into the air you breathe*.
With sleek styling and a gloss finish, this must-have upright brings ease and comfort to your cleaning routine.
Shark are so confident in the quality of otheir vacuum cleaners, they offer an incredible free 5-year guarantee for your peace of mind (upon registration with Shark.)
*Based on IEC standard 62885-2 Cl. 5.11 at 0.3 to 10 microns
| Colour | Red |
| Product Weight | 5.25kg |
| Product Dimensions (cm) | 28.5 x 26 x 118 cm |
| Cord Length | 8m |
| Floor Types | Carpets & hard floor |
| Capacity | 1.1L |
| Wattage | 750W |
| Filter | Washable Filter Pre & Post |
| Hose Length | 67-145cm |
| Guarantee | 5 years |
| Barcode | 0622356235792 |
| Manufacturer | Shark |
|---|---|
| Colour | Red |
| Model Number | NV602UKT |
| Type | Upright Vacuum Cleaner |
| Cable Length (metres) | 8 |
| Weight (kg) | 5.25 |
| Dust Capacity (litres) | 1.1 |
| Dust Collection | Bagless |
| Filter Type | Washable |
| Power | 750W |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |


