Shark NZ801UK Anti Hair Wrap Upright Lift-Away Vacuum Cleaner in White
- Warranty 1 Year
- ColourSilver
- TypeUpright Vacuum Cleaner
- Dust CollectionBagless
- Filter TypeWashable
- Dust Capacity (litres)0.83
- Cable Length (metres)8
- Weight (kg)6.5
- Power750W
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN622356231381
Shark Anti Hair Wrap Upright Vacuum Cleaner with Powered Lift-Away (NZ801UK)
Looking for a versatile vacuum cleaner that’s perfect for picking up hair and glides from carpets to hard floors?
Look no further than the Shark Anti Hair Wrap Upright Vacuum Cleaner with Powered Lift-Away. Removing large and small debris, Shark’s iconic DuoClean floorhead is now enhanced with game-changing Anti Hair Wrap Technology, helping to leave your brush-roll tangle-free.
Not just for floors, comfortably clean stairs, under furniture and hard-to-reach places in portable mode thanks to Powered Lift-Away.
Features
- DuoClean Technology
- Anti Hair Wrap
- Powered Lift-Away Technology
- Versatile Cleaning
Tired of removing tangled hair from your brush-rolls? Want to clean carpets and hard floors without breaking your stride? Need to tackle a range of floors, furnishings, stairs and hard-to-reach areas, all with one vacuum cleaner?
Look no further than the Shark Anti Hair Wrap Upright Vacuum Cleaner with Powered Lift-Away. Engineered to make light work of whole-home cleaning, let this powerful, high performance upright change the way you clean for the better.
Twin tech floorhead
Discover Shark’s innovative DuoClean floorhead, enhanced with Anti Hair Wrap technology.
Combining two brush-rolls in one floorhead, DuoClean glides from carpets to hard floors, cleaning without stopping. The bristle brush-roll cleans deep into carpets, while a second, soft front brush-roll actively pulls in large and small debris and lifts stuck-on dust from hard floors, without pushing dirt away.
Anti Hair Wrap actively separates and removes hair with a unique bristle-guard and comb, helping to leave the bristle brush-roll tangle-free. Perfect for long, short and pet hair.
Versatile cleaning
Is vacuuming stairs an uphill struggle? Thanks to Powered Lift-Away, this versatile upright instantly transforms into a portable vacuum cleaner. Simply lift the main unit away from the wand to go portable, comfortably cleaning stairs, furnishings, up high and underneath furniture.
Continuously powered brush-rolls keep rotating to draw in dirt, even in portable mode, giving you a consistent clean under furniture.
Easy to use
Ideal for allergy sufferers, Shark’s Anti-Allergen Complete Seal captures and traps 99.9%* of dust and allergens inside the vacuum, not releasing them back into the air you breathe.
Complete with handy on-board tools, enjoy great results on sofas, stairs and surfaces. Easily reach ceilings, curtains and high up with the extended reach wand. Signature LED headlights illuminate hidden dust under furniture.
Shark are so proud of the quality of their products, they offer a 5-year extended warranty on all Shark vacuum cleaners.
*Based on IEC standard 62885-2 Cl. 5.11 at 0.3 to 10 microns
| Colour | White & Orange |
| Product Weight | 6.5kg |
| Product Dimensions (cm) | H: 117 W: 26 D: 30cm |
| Cord Length | 8m |
| Floor Types | Hard Floor and Carpets |
| Capacity | 0.83L |
| Wattage | 750W |
| Filter | Washable Filters |
| Ideal for Pets | - |
| Hose Length | Up to 1.6m |
| Guarantee | 5 Years (subject to registration) |
| Barcode | 0622356231381 |
| In the Box | Main Unit Upholstery Tool 2 in 1 Duster Crevice Tool 8m Flex Quick Start Guide Instruction Booklet |
| Manufacturer | Shark |
|---|---|
| Colour | Silver |
| Model Number | NZ801UK |
| Type | Upright Vacuum Cleaner |
| Cable Length (metres) | 8 |
| Weight (kg) | 6.5 |
| Dust Capacity (litres) | 0.83 |
| Dust Collection | Bagless |
| Filter Type | Washable |
| Power | 750W |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |


