Sharp R272WM White 800W 20 Litre Microwave Oven
- Warranty 1 Year
- ColourWhite
- TypeMicrowave Only
- Microwave Power800W
- TurntableYes
- Capacity (litres)20
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN4974019744520
Sharp 20L Microwave With Touch Control (R272WM)
At a glance
- Capacity : 20 Litres
- Microwave Power : 800 Watts
- Colour : White
- Turntable : 255mm
Microwave oven with touch control operation and push button to open the door. Ideal for reheating and defrosting food.
Features
- 20L Capacity
- Ideal for heating up soup, pies and jacket potatoes.
- Auto Menu Options
- To make life simple there are up to 24 pre-set settings installed for you to get cooking at the touch of a button.
- Auto Minute Start
- One touch microwaving power with this setting.
- Child Lock
- Keep your children safe from accidentally using the microwave with the easy to set up Child Lock.
- Kitchen Timer
- Keep on top of any cooking or baking elsewhere in the kitchen with this handy timer, easy to set and will alert you once the timer has counted down.
- Microwave Power Up To 800W
- The more powerful the microwave the quicker it cooks your food. With this, ready meals become almost instant meals.
- Microwave Power Settings
- Up to 11 microwave power settings, can be combined with 3 cooking stages.
- Auto Defrost
- Your microwave is pre-programmed so food can be easily defrosted by simply inputting the food’s weight. Alternatively, you can manually choose the defrost time.
| Key features | |
| Cake Automatic Programmes | No |
| Clock | Yes |
| Cook and Defrost Automatic Programmes | 8 |
| Cooking Adjust (More or Less) | No |
| Double Grill Operation (Quartz + Infrared) | No |
| Dual Convection + MW | no |
| Convection Temperature in °C | – |
| Dual Quartz resp. Infrared Grill + MW | No |
| Energy Save Mode | Yes |
| Fun-Menu resp. Snack Automatic Programmes | – |
| Info Key | No |
| Language Key | No |
| Minute Plus / +30s | yes/no |
| MWO Colour | White |
| Oven Interior material | Grey painted |
| Pizza Automatic Programmes | No |
| Pre-heat Function | No |
| Timer (max. input in mins. and secs.) | 99/50 |
| Turntable Size ø cm / Material | – |
| Oven Capacity (Litre) | 20 |
| Output power | |
| Output Power MW (W) | 800 |
| Convection (W) | – |
| Infrared Grill Heater (W) | – |
| Power Levels MW | 11 |
| Quartz Grill Heater (W) | – |
| Power, consumption and voltage | |
| Distribution Line Fuse / Circuit Breaker (A) | 10 |
| Dimensions and weight | |
| Inside dimension (W) x (H) x (D) mm | 306.0 x 208.2 x 306.6 |
| Outside dimension (W) X (H) x (D) mm | 439.5 x 257.8 x 358.5 |
| Weight | 10,90 kg |
| Accessories | |
| High Rack | No |
| Low Rack | No |
| Square Shelf | No |
| Square Tin | No |
| Manufacturer | Sharp |
|---|---|
| Colour | White |
| Model Number | R272WM |
| Product Category Group | SDA |
| Colour | White |
| Product Dimensions | 25.78cm x 43.95cm x 33cm |
| Number of Power Levels | 11 |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 10.9 kg |
| Smart Connect | No |
| Control Type | Button, Touch Control |
| Depth | 35.85 cm |
| Bluetooth | No |
| Key Feature 2 | Touch control operation |
| Key Feature 1 | 800 W microwave output power |
| Key Feature 4 | 20 L oven capacity |
| Key Feature 3 | 11 microwave power levels |
| Key Feature 5 | 8 auto cook / defrost functions |
| Height (cm) | 25.78 cm |
| Features | 800 W microwave output power , Touch control operation , 11 microwave power levels, 20 L oven capacity , 8 auto cook / defrost functions, Child lock function, Kitchen timer function |
| Turntable | Yes |
| Capacity (litres) | 20 |
| Microwave Power | 800W |
| Type | Microwave Only |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |

