Siemens BI630CNS1B Built-In 14cm Warming Drawer in Black
- Warranty 2 Years
- ColourS/S/Black
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN4242003676585
Siemens iQ700 Built-in 14cm Warming Drawer in Black (BI630CNS1B)
The warming drawer is perfect for preheating crockery, for keeping foods warm and for gentle cooking.
Design
- Stainless steel control dial
- Handleless push-pull opening mechanism
- Can accommodate up to 12 plates or 64 espresso cups
- Easy to clean toughened glass heating plate
- Temperature control in 4 levels: ca. 30°C - 80°C (glass surface temperature)
Programmes/functions
5 functions: dough proving thawing of delicate foods keeping drinks and food warm pre-warming of crockery gentle cooking
Performance/technical information
- Cavity volume: 20 l
- Loading up to 25 kg
- Total connected load electric: 0.81 KW
- Power cord length 150 cm Cable length
- Nominal voltage: 220 - 240 V
- Appliance dimension (hxwxd): 140 mm x 594 mm x 548 mm
- Niche dimension (hxwxd): 140 mm x 560 mm - 568 mm x 550 mm
| General | |
| Height of the product (mm) | 140 mm |
| Maximum number of reference plates | 12 |
| Maximum number of espresso cups | 64 |
| Construction type | |
| Color / Material Front | Black |
| Design | Built-in |
| Size and weight | |
| Dimensions | 140 x 594 x 548 mm |
| Required niche size for installation (HxWxD) | 140 x 560 x 550 mm |
| Weight (kg) | 16.240 kg |
| Connection | |
| Length of electrical supply cord (cm) | 150 cm |
| Current (A) | 10 A |
| Electrical connection rating (W) | 810 W |
| Frequency (Hz) | 60; 50 Hz |
| Plug type | GB plug |
| Manufacturer | Siemens |
|---|---|
| Colour | S/S/Black |
| Model Number | BI630CNS1B |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |

