Siemens CM678G4S6B Compact Smart Oven with Microwave Function
- Warranty 1 Year
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN4242003751893
Siemens iQ700 Compact 45cm Smart Oven with Microwave in Stainless Steel (CM678G4S6B)
Shorten your cooking time thanks to varioSpeed, fast preheat and activeClean. And remote your oven from anywhere with Home Connect.
- varioSpeed: reduce cooking times by up to 50%.
- fast preheat: reach the required baking temperature sooner; coolStart
- activeClean: the automatic system for effortless cleaning.
- cookControl Plus: guaranteed success for numerous dishes.
- TFT Touchdisplay Plus: clear text display and intuitive operation.
varioSpeed
If it simply must cook faster, you can cut the usual cooking time for your dishes by up to half with: varioSpeed. Twice as fast in combination mode: By combining the integrated microwave with the conventional heat types, you can speed up the cooking time if required – and still achieve the usual excellent quality. You can thus use your time more flexibly, as the oven bakes just as fast as you want it to.
Simply fast. With fastPreheat and coolStart.
fastPreheat: The optional fastPreheat function heats the oven especially rapidly – without consuming more energy. Waiting time until your oven is ready is reduced to a minimum. coolStart: Frozen yet full of flavour. The coolStart function speeds the cooking of frozen foods - no preheating necessary. That saves time and energy.
The automatic system for effortless cleaning - activeClean®.
Thanks to the activeClean® function, your oven now cleans itself. Simply remove any loose remnants and the oven does the rest: at the touch of a button, all deposits from baking, roasting and grilling are turned to ash at high temperature. Use a damp cloth to wipe up what remains.
Operating an oven has never been so easy: TFT Touchdisplay Plus.
The new, large TFT display has the best contrast, is in multi-colour with a high resolution and is clearly legible thanks to cleartext. The advanced display options with high-resolution graphics together with the intuitive menu navigation make operating the oven easier than ever before.
Remote Control
Let your oven provide you with more freedom and flexibility. Thanks to Home Connect, you can start and end cooking programs and change the cooking settings intuitively via Home Connect App – without having to be in the kitchen.
cookControl Plus
Pre-installed settings and sensors ensure excellent results. Pre-installed automated baking programs and individual setting recommendations in your oven make for the perfect preparation. Simply select the dish and it's weight and the oven will automatically control the baking process thanks to in built sensors. cookControl Plus makes sure you always get the best results.
Easy - Voice Control.
Thanks to partnering with Amazon Alexa and Google Assistant, your oven can be controlled by voice as well. Please find out, if the relevant “Home Connect” skill within the Alexa app or the “Home Connect” service within the Google Home app is available for your country & language. Activate the respective skill/service to establish the connection between the voice assistant and your home appliance. Once connected, you have access to multiple voice commands for your oven.
4D hotAir
Best baking results regardless of which shelf you choose. The innovative technology of the fan motor allows ideal heat distribution in the interior of the oven. Your dish therefore always turns out evenly cooked, regardless of which shelf you place it on.
The Integrated Microwave
Dishes can be cooked, thawed and reheated easily and time-efficiently. The microwave integrated into the oven provides you with more space in the kitchen and more freedom when cooking, as you don’t require an additional appliance. Your oven carries out all the tasks of a microwave reliably and above all: time-efficiently.
bakingSensor
The oven itself detects when the baking process is complete. All that’s left for you to do when baking: prepare the pastry and select the required dish. Innovative sensor technology automatically controls the baking process. The bakingSensor measures the moisture content in the oven interior and is therefore able to tell when the dish is ready.
softMove
The oven door opens and closes gently and quietly thanks to intelligent damping. Relaxed operation of the oven without pressing and pulling. The intelligent damping mechanism ensures that the oven door opens and closes gently.
recipeWorld
Cooking at a high level can be that easy. Discover a great choice of delicious recipes in your Home Connect App. Once you have picked your favourite one, you can transfer the ideal settings directly to your oven and even remotely start the heating process. Enjoy convenient cooking, and most importantly: delicious meals.
Remote Diagnostics
In case there is any problem with your oven, Home Connect offers the convenient possibility of remotely diagnosing it. With your permission the Siemens customer support accesses the appliance online to detect the source of error. If the malfunction can’t be solved right away and a personal visit from our customer service is necessary, the professional Siemens technician will arrive perfectly prepared and with the required spare parts.
| General | |
| Width (mm) | 594 mm |
| Height of the product (mm) | 455 mm |
| Max. microwave power (W) | 900 W |
| Door opening | Handle |
| Additional functions | Microwave combination oven |
| Power consumption standby/display on | 1.0 W |
| Power consumption standby/display off | 0.5 W |
| Power consumption standby/network | 2.0 W |
| Time auto-standby/display on | 20.0 min |
| Time auto-standby/displ. off | 20.0 min |
| Time auto-standby/network | 20.0 min |
| Connectivity | |
| Home Connect | Yes |
| Home Connect Features | Remote Diagnostics, Remote Monitoring and Control |
| Connectivity type | Wi-Fi |
| Construction type | |
| Cavity material | Enamelled steel |
| Color / Material Front | Stainless steel |
| Design | Built-in |
| Control panel | Electronic |
| Door opening | Handle |
| Front screen material | Glass |
| Type of grill | Heating element |
| Additional functions | Microwave combination oven |
| Turntable | No |
| Size and weight | |
| Cavity capacity (l) | 45 l |
| Dimensions | 455 x 594 x 548 mm |
| Cavity dimensions (mm) | 237.0 x 480 x 392.0 mm |
| Required niche size for installation (HxWxD) | 450-455 x 560-568 x 550 mm |
| Weight (kg) | 38.433 kg |
| Cooking | |
| Additional cooking method Conventional | Yes |
| Additional cooking method Fan cooking | Yes |
| Additional cooking method Grill | Yes |
| Comfort | |
| Included accessories | 2 x combination grid, 1 x universal pan |
| Clock | Yes |
| Type of controls | Rotary knob |
| Connection | |
| Connection Rating (kW) | 3,600 W |
| Length of electrical supply cord (cm) | 150 cm |
| Current (A) | 16 A |
| Frequency (Hz) | 60; 50 Hz |
| Plug type | no plug |
| Nominal power (kW) | 220-240 V |
| Manufacturer | Siemens |
|---|---|
| Model Number | CM678G4S6B |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |

