Siemens HB632GBS1B iQ700 Built-In Single Oven
- Warranty 2 Years
- ColourS Steel
- Fuel TypeElectric
- Width (approx)60cm
- OvensSingle Oven
- GrillYes
- Fan OvenYes
- TimerYes
- Energy RatingA
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN4242003672495
Siemens iQ700 Built-In Single Electric Oven in Black and Stainless Steel (HB632GBS1B)
“The oven offers modern baking and roasting convenience for best results.”
- 4D hotAir: flexible choice of shelf.
- TFT Display: good readability from any perspective.
- ecoClean Plus: effortless cleaning thanks to a special coating.
- Energy efficiency class A+: For more efficient roasting and baking.
- softMove: gentle opening and closing of the oven door.
Reach the required oven temperature sooner
The optional fast pre-heating function heats the oven especially rapidly – without consuming more energy. For instance, the oven is pre-heated to a temperature of 175 °C in approx. 5 minutes (with 3D hotAir heating).
| General | |
| Width of the product (mm) | 594 mm |
| Height (mm) | 595 mm |
| Heating Types | Conventional heat Full width grill Hot Air-Eco Hot air grilling Pizza setting |
| Highlights | Child-proof Lock ecoClean Fast Pre-heating function |
| Included accessories | 2 x combination grid 1 x universal pan |
| Energy efficiency | A |
| Oven | |
| Area of largest baking sheet | 1,290 |
| Hot air temperature max. | 275 °C |
| Max. temperature) | 300 °C |
| Product size | Large |
| Door temperature | 40 °C |
| Dimensions | |
| Cavity width | 48.0 cm |
| Cavity height | 35.7 cm |
| Cavity depth | 41.5 cm |
| Dimensions | 595 x 594 x 548 mm |
| Cut-out width | 560 mm |
| Cut-out height | 585 mm |
| Cut-out depth | 550 mm |
| Depth with door open | 1,040 mm |
| Net weight | 35.0 kg |
| Energy | |
| Energy efficiency | A |
| Energy consumption forced air convection (kWh) | 10.69 kWh |
| Electrical Connection | |
| Length of electrical supply cord | 120 cm |
| Current | 16 A |
| Electrical connection rating | 3,600 W |
| Plug type | no plug |
| Voltage | 220-240 V |
| Manufacturer | Siemens |
|---|---|
| Colour | S Steel |
| Model Number | HB632GBS1B |
| Energy Rating | A |
| Timer | Yes |
| Grill | Yes |
| Fan Oven | Yes |
| Ovens | Single Oven |
| Fuel Type | Electric |
| Width (approx.) | 60cm |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |

