Siemens KA93DVIFPG American Fridge Freezer with Plumbed Ice + Water
- Warranty 1 Year
- ColourStainless Steel
- Energy RatingF
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN4242003867006
Siemens iQ500 NoFrost American Fridge Freezer with Ice + Water in Inox-easyclean (KA93DVIFPG)
Side by side, American style fridge freezer with noFrost technology for no more defrosting, plumbed ice and water Dispenser and special bar compartment.
- noFrost technology prevents icing and frosting so you never have to defrost again.
- Plenty of space for weekly shopping thanks to extra high capacity.
- The superCooling button reduces the temperature for a set time, to quickly cool down fresh food items.
- The superFreezing button reduces the temperature for a set time, to quickly freeze newly added food items.
- All freezer drawers and glass shelves can be removed easily. varioZone lets you organize the space flexibly.
No more defrosting: the noFrost technology.
With noFrost, a ventilation system diverts the humidity from the freezer compartment. As a result, the air remains dry. This reliably prevents frost from forming on the inside of the appliance or on your food.
Plenty of space for your groceries - bigCapacity
Plenty of space for weekly shopping thanks to extra high capacity.
antiFingerprint - Clean less
The high-quality stainless steel surfaces of the doors are finished with a special coating: The antiFingerprint coating puts an end to bothersome fingerprints on the stainless steel.
Stable temperature: superCooling.
You can use the superCooling button to quickly reduce the temperature in the refrigerator to +2 °C. This prevents an undesirable rise in the temperature of your already chilled food whenever you add food that is not as cold.
Flexibly use the freezer compartment: the varioZone.
You can remove drawers and the glass shelves between the drawers, allowing you to customise your freezer space.
Ensures even cooling at all levels: the multiAirflow system.
The multiAirflow system circulates the air evenly in the refrigerator compartment for constant temperatures. Foods recently placed inside are cooled faster. And the fresh food quality is preserved better.
Freeze super large quantities super fast: superFreezing.
To prevent thawing of frozen foods when placing large quantities of new food in the freezer, simply activate the superFreezing button before going shopping. The appliance will then automatically cool down to a temperature as cold as –30 °C so that newly stored foods do not interrupt the freezing process.
Shatterproof and easy to clean: the safetyGlass shelves.
All glass shelves are made from extra strong, easy-to-clean safety glass. If something tips over, the spillage is contained and does not spill into the rest of the refrigerator compartment.
Precise, simple and innovative: indoorTouch electronic.
Control all functions with a gentle touch via the clearly arranged touchControl panel. Especially practical: precise temperature setting.
Cool water and ice cubes at any time: ice and waterDispenser
The integrated dispenser in the freezer compartment provides you with ice cubes, crushed ice or chilled water as needed – a water filter and the direct water hook-up make it possible.
| General | |
| Model | KA93DVIFPG |
| Description | NoFrost, American fridge freezer |
| Doors | premium door design Stainless steel anti-fingerprint |
| Handles | Brushed aluminium vertical door handle |
| Light | Bright interior LED fridge light |
| Dimensions | 178.7 cm H x 90.8 cm W x 70.7 cm D |
| Key features | |
| Fridge section | 4 height adjustable feet |
| Freezer section | 1 x connection hose, 3 x egg tray |
| Food freshness system | 2 freezer drawers 3 door trays in the freezing compartment 2 HyperFresh vegetable container on rails |
| Design features | multiAirflow cooling - improves circulation of air around the fridge 5 safety glass shelves 3 removable door storage compartments NoFrost, never have to defrost ever again Indoor touch control electronics with digital display LED display for fridge and freezer Separate temperature control for cooling and freezing section Super Cooling - automatic deactivation superFreeze function with automatic deactivation Optical and acoustical door open warning system |
| Ice and Water | Automatic ice cube maker Illuminated water and ice dispenser Internal water filter |
| Performance and Consumption | |
| EU19_EEK_D | F |
| Total Volume | 562 l |
| Net Fridge Volume | 371 l |
| Net Freezer Volume | 191 l |
| Freezing capacity 24h | 11 kg |
| Annual Energy Consumption | 404 kWh/a |
| Climate Class | SN-T |
| Noise Level | 42 dB |
| Temperature rise time | 5.5 H (EU19_Temperature rise time_D) |
| Connection Length (water supply) | 300 cm |
| Manufacturer | Siemens |
|---|---|
| Colour | Stainless Steel |
| Model Number | KA93DVIFPG |
| Energy Rating | F |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |


