Siemens iQ500 KG36NHI32 Smart Fridge Freezer with Cameras
- Warranty 2 Years
- Energy RatingA++
- TypeFridge Freezer
- StyleTall Upright
- Frost FreeYes
- Auto DefrostYes
- Digital DisplayYes
- Fridge Capacity (litres)234
- Fridge Shelves / Drawers6
- Freezer Capacity (litres)86
- Freezer Shelves / Drawers3
- Freezer Star Rating4 ****
- Energy RatingA++
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN4242003696163
Siemens iQ500 Smart Fridge Freezer with Cameras (KG36NHI32)
DISPLAY MODEL ONLY : Slight dent in door - £599 to clear.
Key Features
- Home Connect: Camera in the appliance, Remote Monitoring and Control with Wi-Fi connectivity Wi-Fi connectivity. The Camera in the fridge lets you check the contents of your fridge from wherever you are, whenever you want!
- Stainless steel anti-fingerprint doors and chrome inox metallic side panels.
- In-door LED display for fridge and freezer
- LED lighting - with soft start, lasts for the lifetime of the appliance.
- NoFrost bottom freezer with A++ rating
- Fruit and vegetables stay fresh for longer in the hyperFresh drawer thanks to the humidity slider.
- The hyperFresh 0° C Box temperature in the KG36NHI32 is lower then the rest of the fridge to keep fish and meat fresh up to 2x longer.
- noFrost technology prevents icing and frosting so you never have to defrost again.
Basic Information
- Height (mm)1,870 mm
- Width (mm)600 mm
- Energy efficiency class: A++ (258 kWh per year)
- Total net capacity: 320 litres
- Net fridge capacity: 234 litres
- Net freezer capacity: 86 litres
- Noise level dB(A) re 1 pW: 42
Highlights
- Brings more light into the dark: LED lighting.
- The new integrated long-lasting LED lights are flush in the side walls or ceiling and illuminate the interior uniformly and perfectly without blinding you.
- No more defrosting: the noFrost technology.
- With noFrost, a ventilation system diverts the humidity from the freezer compartment. As a result, the air remains dry. This reliably prevents frost from forming on the inside of the appliance or on your food.
- Fresh air without bacteria: the airfreshFilter with antiBacteria.
- The airfreshFilter with antiBacteria actively neutralises odours inside the refrigerator and filters out bacteria. Unpleasant substances from foods with intensive odours are absorbed, and the air remains clean and fresh – without replacing the filter for the life of the appliance.
- Store bottles safely: the bottleRack.
- You can safely store bottles in the removable stainless steel bottleRack without them rolling back and forth. Now also for large and small bottles and for cans.
- Clean less: antiFingerprint.
- The high-quality stainless steel surfaces of the refrigerator doors are finished with a special coating: The antiFingerprint coating puts an end to bothersome fingerprints on the stainless steel.
- Flexible and safe: the wavy bottle rack.
- Store bottles or cans, large or small, safely and flexibly in the refrigerator compartment. The wave-shaped bottle rack can be positioned wherever you want it.
- Precise, simple and innovative: indoorTouch electronic.
- Control all functions with a gentle touch via the clearly arranged touchControl panel. Especially practical: precise temperature setting.
- Well stowed: the integrated produce compartment.
- The separate compartment for fresh fruits and vegetables, mounted under the glass shelf to save space, is easily accessible.
- Ensures even cooling at all levels: the multiAirflow system.
- The multiAirflow system circulates the air evenly in the refrigerator compartment for constant temperatures. Foods recently placed inside are cooled faster. And the fresh food quality is preserved better.
- Shatterproof and easy to clean: the safetyGlass shelves.
- All glass shelves are made from extra strong, easy-to-clean safety glass. If something tips over, the spillage is contained and does not spill into the rest of the refrigerator compartment.
- Stable temperature: superCooling.
- You can use the superCooling button to quickly reduce the temperature in the refrigerator to +2 °C. This prevents an undesirable rise in the temperature of your already chilled food whenever you add food that is not as cold.
- Freeze super large quantities super fast: superFreezing.
- To prevent thawing of frozen foods when placing large quantities of new food in the freezer, simply activate the superFreezing button before going shopping. The appliance will then automatically cool down to a temperature as cold as –30 °C so that newly stored foods do not interrupt the freezing process.
| GENERAL | |
| Width (mm) | 600 mm |
| Height (mm) | 1,870 mm |
| Colour | Inox-easyclean |
| Refrigerator Net capacity (l) - NEW (2010/30/EC) | 234 l |
| Freezer Net capacity (l) - NEW (2010/30/EC) | 86 l |
| Energy consumption annual (kWh/annum) - NEW (2010/30/EC) | 258 |
| Home Connect | Yes |
| noFrost | Yes |
| hyperFresh | Yes |
| hyperFresh <>0°C | Yes |
| Temperature display fridge | Exterior digital |
| Noise level (dB) | 42 dB |
| Door opening | Right |
| Material of the shelves | Glass |
| Shelves for Bottles | Yes |
| Length of electrical supply cord (cm) | 240 cm |
| Included accessories | 2 x egg tray, 2 x ice cube tray |
| DESIGN | |
| Colour | Inox-easyclean |
| Number of compressors | 1 |
| Construction type | Freestanding |
| Control panel | Electronic |
| Number of independent cooling systems | 2 |
| Door opening | Right |
| Door panel options | Not possible |
| Frost free system | Fridge and freezer |
| Material of the shelves | Glass |
| SIZE AND WEIGHT | |
| Depth (mm) | 650 mm |
| Height (mm) | 1,870 mm |
| Net weight (kg) | 78.0 kg |
| Width (mm) | 600 mm |
| COOLING | |
| No. of shelves in fridge | 4 |
| No. cont. in refrig. comp. | 2 |
| No. of egg racks | 1 |
| Defrost process fridge section | Automatic |
| Number of Adjustable Shelves in fridge compartment (Stck) | 2 |
| Number of shelves in fridge compartment | 4 |
| Temperature display fridge | Exterior digital |
| FREEZING | |
| No. of ice cube trays | 1 |
| Defrost process freezer section | Automatic |
| Freezing drawers (Stck) | 3 |
| Number of freezing flaps (Stck) | 0 |
| Temperature adjustable freezer | Yes |
| Thermometer freeze section | Digital |
| COMFORT | |
| Included accessories | 2 x egg tray, 2 x ice cube tray |
| Shelves for Bottles | Yes |
| Fast cooling switch | Yes |
| Fast freezing switch | Yes |
| Storage period in pow. failure | 16 h |
| Star Rating | 4 |
| Warning signal / malfunction | visual and audible |
| Warning signal door open | acoustic, visual |
| CONNECTION | |
| Connection rating (W) | 160 W |
| Length of electrical supply cord (cm) | 240 cm |
| Current (A) | 10 A |
| Frequency (Hz) | 50 Hz |
| Plug type | Gardy plug w/ earthing |
| Nominal power (kW) | 220-240 V |
| Manufacturer | Siemens |
|---|---|
| Model Number | KG36NHI32 |
| Energy Rating | A++ |
| Energy Rating | A++ |
| Freezer Star Rating | 4 **** |
| Fridge Capacity (litres) | 234 |
| Fridge Shelves / Drawers | 6 |
| Freezer Capacity (litres) | 86 |
| Freezer Shelves / Drawers | 3 |
| Frost Free | Yes |
| Auto Defrost | Yes |
| Type | Fridge Freezer |
| Style | Tall Upright |
| Digital Display | Yes |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |


