Siemens KG36NXXDF 186Cm H Fridge Freezer
- Warranty 5 Years
- ColourBlack Steel
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN4242003903032
Store all your favourite foods in this black stainless steel fridge freezer from Siemens. Equipped with MultiAirflow technology, cool air is evenly circulated throughout the fridge to keep the temperature consistent, keeping food fresh. When you add new items, use the superCooling button to reduce the temperature to +2°C. This prevents already chilled food from warming. For added convenience, the KG36NXXDF is a No Frost appliance, so you won’t have to worry about manually defrosting. What’s more, this model comes with an extra-large hyperFresh compartment for your fruit and vegetables while a separate drawer provides a colder climate for your meat and fish.
Order yours from Chapmans today
Product Category Group White Goods
Efficiency & Standard
Climate Class SN
T
Energy Efficiency Class D
Noise Level 36 dB
Storage Period in Power Failure (hours) 13 hr
Load & Capacity
Freezing Capacity Per 24hrs (kg) 10 kg
Net Freezer Capacity 89 L
Net Refrigerator Capacity 237 L
Net Total Capacity 326 L
Design Elements
Colour Black
Colour Group Black
Installation Guide
Installation Type Freestanding
White Goods Features
Adjustable Shelves Yes
Door Alarm Yes
Door Handles Integrated
Fast Freeze Yes
Interior Light Type LED
Multi Air Flow Technology Yes
No. Refrigerator Shelves 3
Number of Freezer Drawers 3
Number of Refrigerator Crispers 1
Reversible Doors Yes
Split 70/30
General
Features No Frost technology
superCooling function
multiAirflow
Product Type Fridge Freezer
Dimensions & Weight
Depth 66 cm
Height 186 cm
Weight 67.7 kg
Width 60 cm
Display
Display Screen Type Digital
Additional Information
Warranty/Guarantee 5 Year Warranty
| Manufacturer | Siemens |
|---|---|
| Colour | Black Steel |
| Model Number | KG36NXXDF |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Colour | Black |
| Product Dimensions | 186cm x 60cm x 66cm |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 36 dB |
| Net Refrigerator Capacity | 237 L |
| Net Total Capacity | 326 L |
| Net Freezer Capacity | 89 L |
| Multi Air Flow Technology | Yes |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Weight | 67.7 kg |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 13 hr |
| Split | 70/30 |
| Display Type | Digital |
| Door Handles | Integrated |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 66 cm |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | SN, T |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Key Feature 2 | superCooling function |
| Key Feature 1 | No Frost technology |
| Key Feature 3 | multiAirflow |
| Height (cm) | 186 cm |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | No Frost technology, superCooling function, multiAirflow |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 10 kg |
| Energy Rating | D |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |


