Siemens LB78574GB iQ500 70cm Canopy Cooker Hood in Stainless Steel
- Warranty 1 Year
- ColourStainless Steel
- Hood DesignCanopy
- Width (approx)70cm
- LightsYes
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN4242003681442
Siemens iQ500 70cm Canopy Cooker Hood in Stainless Steel (LB78574GB)
The powerful canopy cooker hood is concealed in a unit above the hob.
- LED lights: for optimal visibility and ambience while cooking.
- Fast-acting extraction for sudden bursts of steam - Intensive Setting
Optimal visibility and atmosphere when cooking - LED light.
The energy-saving LED lighting provides optimal visibility for your workspace so you can concentrate on your next masterpiece.
For peak performance - Intensive setting with automatic revert
There are many situations in which steam temporarily bursts out of the pan and into the kitchen. Whenever this happens, the intensive setting with automatic revert immediately activates the highest extraction rate – and goes back to the normal working mode when the steam has been removed.
extraction rate
The 730 m3/h extraction rate supplies clean air when cooking.
| General | |
| Width (cm) | 70 cm |
| Depth of the product | 300 mm |
| Design | Built-in |
| Ventilation type | Convertible |
| Max. recirculation (m³/h) | 300 m³/h |
| Sound pressure max. normal | 52 |
| Type of control setting + signalling devices | LED Low-lift pushbuttons |
| Construction type | |
| Diameter of air outlet (mm) | 120 / 150 mm |
| Color body | Stainless steel |
| Grease filter material | Washable aluminium |
| Grease filter type | Cassette |
| Installation | Built-in |
| Material body | Stainless steel |
| Motor location | Integrated motor in hood body |
| Number of motors (Stck) | 1 |
| Ventilation type | Convertible |
| Typology | Traditional |
| Connection | |
| Connection Rating (kW) | 277 W |
| Length of electrical supply cord (cm) | 150 cm |
| Frequency (Hz) | 50 Hz |
| Total power of the lamps (W) | 2 W |
| Total power of the motors (W) | 275 W |
| Nominal power (kW) | 220-240 V |
| Manufacturer | Siemens |
|---|---|
| Colour | Stainless Steel |
| Model Number | LB78574GB |
| Width (approx) | 70cm |
| Energy Rating | C |
| Hood Design | Canopy |
| Lights | Yes |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |


