Siemens MB535A0S0B Built In Double Oven with 3D hotAir
- Warranty 1 Year
- Manufacturer Guarantee1 year
Siemens iQ500 Double Oven with 3D hotAir in Stainless Steel Trim (MB535A0S0B)
Shorten your cooking time thanks to fast preheat.
- fast preheat: reach the required cooking temperature sooner.
- ecoClean Plus: effortless cleaning thanks to a special coating inside the oven that automatically disintegrates dirt and reduces odours significantly.
- cookControl10: automatic programs ensure best results.
- lightControl: intuitive operation thanks to the illuminated dial.
- 3D hotAir: perfect baking results on up to 3 shelves thanks to innovative heat distribution.
Automatic programs ensure best results - cookControl10.
To ensure best results, cookControl10 provides up to 10 automatic programs for the perfect preparation of your dishes. Simply select the desired program and enter the food's weight – everything else is automatic.
Intuitive operation thanks to the illuminated knob.
Operation meets fascination: lightControl. The new lightControl knob highlights every chosen heating symbol with a stylish blue light – turning the operation into an intuitive and exciting experience.
Optimal heat for best baking results:
Whether cakes, biscuits or pizza on one, two or three levels simultaneously: The innovative heat distribution system inside the oven produces perfect results.
ecoClean Plus: Far less oven cleaning. With the ecoClean special coating from Siemens.
Effortless cleaning thanks to a special coating in the oven that disintegrates dirt and reduces odours significantly. It does so right from the start of roasting, grilling and baking. The ecoClean material regenerates every time you heat it automatically – for the life of the appliance. Enjoy this special ecoClean coating in both the upper cooking compartment of the oven, as well as in the lower compartment where the ecoClean coating is applied to the rear wall.
fast preheat
The optional fast preheat function heats the oven especially quickly - without requiring any more energy. With less time needed to preheat, you have much more time to enjoy your delicious meal.
| General | |
| 5 heating methods | 3D hot air, conventional top & bottom heating, hot air grilling, full width grill, Hotair gentle |
| Temperature range | 50 °C - 275 °C |
| fast preheat function | Yes |
| Accessories | 3 x combination grid, 1 x universal pan, 1 varioClip rail, Stop function |
| Top oven features | |
| Door | Full glass inner door |
| Cavity volume | 34 l |
| EcoClean Direct | ceiling, back panel, side liners |
| Cavity lining | Enamel grey |
| Door hinge | Drop down oven door |
| Main oven features | |
| Door | Full glass inner door |
| Cavity volume | 71 litres |
| EcoClean Direct | back panel |
| Cavity lining | enamel grey |
| Door hinge | Drop down oven door |
| Shelves | 5 shelf positions in oven |
| Technical | |
| Energy efficiency rating (A+++ to D) | B |
| Energy consumption per cycle in conventional mode | 0.83 kwh |
| Energy consumption per cycle in fan-forced convection mode | 0.81 kwh |
| Number of cavities | 2 |
| Heat source | electrical |
| Total connected load electric | 6.2 KW |
| Nominal voltage | 220 - 240 V |
| Niche dimension (hxwxd) | 875 mm - 888 mm x 560 mm - 568 mm x 550 mm |
| Appliance dimension (hxwxd) | 888 mm x 594 mm x 550 mm |
| Manufacturer | Siemens |
|---|---|
| Model Number | MB535A0SOB |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |

