Siemens SN236I03MG 14 Place Setting Dishwasher in Fingerprint Free Steel
- Warranty 1 Year
- ColourStainless Steel
- Energy RatingE
- Width (approx)60cm
- Place Settings14
- Cutlery Tray / BasketTray
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN4242003839195
Siemens iQ300 14 Place Setting Dishwasher in Fingerprint Free Steel (SN236I03MG)
varioSpeed Plus for up to 3 times faster dishwashing and drying; basket systems for convenient loading and maximum flexibility.
- varioSpeed Plus: Reduce program running times by up to 66%.
- More flexibility for more convenient loading with the varioFlex rack & varioDrawer.
- varioDrawer - the extra level for silverware, utensils and small dishes.
- At the press of a button, the autoProgramme controls the entire dishwashing process for brilliant results.
- The hygienePlus option for antibacterial dishwashing at extra high temperatures for maximum hygiene.
Wash and dry three times as fast: varioSpeed Plus.
When you press the varioSpeed Plus button, you reduce the washing time by up to 66%*. The reduced time is immediately shown in the remaining time display. As a result, your dishes are always sparkling clean and dry within the shortest time.
* This does not apply to the pre-rinse and quick wash programmes.
Not just for your cutlery, but also for your espresso cups: the varioDrawer.
The varioDrawer offers an additional loading level. Thanks to its special design it not only provides room for cutlery, but also for ladles and salad servers. And as there is no longer a cutlery basket in the bottom basket, there is now more space for crockery.
Loading lots of dishes is easy:
The basket is equipped with special devices at the top. If they are pressed, the height of the top basket can be easily adjusted in three stages. That makes loading and unloading simpler, particularly when dealing with large pots or plates.
Optimum dishwashing results at the touch of a button: autoProgramme.
After the autoProgramme button has been pressed, aquaSensor checks how dirty the water is and controls when and how much clean water is added as well as the dishwashing temperature.
Antibacterial dishwashing: HygienePlus function.
The HygienePlus function is ideal for washing containers and utensils to stringent standards. During the final rinse, the temperature is kept at a constant high level of up to 70 °C for approx. 10 minutes, eliminating up to 99.99% of all bacteria and germs.
Efficient, durable and quiet: the iQdrive motor.
Lower energy consumption with identical performance, short programme times with optimum results and always nice and quiet whatever the programme – all that is not a problem for the iQdrive motor. And on top of all these advantages, it runs virtually free from wear.
Clean less: antiFingerprint.
The antiFingerprint feature puts an end to annoying fingerprints on stainless steel.
Releases the full strength of the detergent: dosageAssist.
The cleaning tablet falls directly into a small catch pan thanks to dosageAssist. A precisely aimed jet of water quickly dissolves it. The detergent is distributed evenly throughout the machine, always guaranteeing optimum cleaning results for you.
For particularly dry dishes: extraDry.
If you wish to wash a lot of plastic dishes, select the new Siemens extraDry programme. It uses higher temperatures for the drying process and extends the drying phase. Every plastic item will be dried optimally.
Specialized in gentle cleaning: The Glass 40 °C cycle.
Fine glassware requires special care in cleaning. Siemens’ new Glass 40 °C cycle is specifically designed to meet this need. It first cleans glasses carefully but thoroughly at low temperatures. This is followed by a drying phase which has been specially extended for extra-gentle drying. The results are impressive: gleaming glassware you’ll be able to enjoy for a much longer time.
Protection against water damage: Multiple water protection.
The multiple water protection system protects against water damage of any kind, whether in the supply hose or from a leak in the machine.
10-year warranty against rusting through* of the inner tub of a Siemens dishwasher.
In addition to innovative technology, you can expect one thing in particular from a Siemens dishwasher: durable quality. The inner tubs of all Siemens dishwashers feature the use of high-quality stainless steel sheets, production and connection technologies adapted to the specific materials, and a special surface treatment. That's why Siemens are one of the few manufacturers who also provide a full 10-year warranty against rusting through of the inner tub.
*Online registration required within 8 weeks after delivery. Registration and terms of the warranty available at Siemens website
| General | |
| Width (mm) | 600 mm |
| Height of the product (mm) | 845 mm |
| Installation | Built under |
| Energy Efficiency Class (Regulation (EU) 2017/1369) | E |
| List of programmes | Auto 45-65°C Economy Glass Intensive Quick wash |
| Additional operational options | Extra dry HygienePlus Machine Care VarioSpeedPlus |
| Digital countdown indicator | Yes |
| Airborne acoustical noise emissions (EU 2017/1369) | 46 dB(A) re 1 pW |
| 3rd Rack | 3rd Rack 1.1 |
| Interior light | No |
| Removable work top | Yes |
| Length of electrical supply cord (cm) | 175 cm |
| Length outlet hose (cm) | 190 cm |
| Airborne acoustical noise emission class (EU 2017/1369) | C |
| Construction type | |
| Color / Material body | Fingerprint free steel |
| Color / Material panel | Stainless steel colour lacqu. |
| Design | Freestanding |
| Door panel options | Not possible |
| Drying system | Heat exchanger |
| Height of the product (mm) | 845 mm |
| Hidden heating element | Yes |
| Installation | Built under |
| Tub material | Stainless steel |
| Water softener | Yes |
| Width (mm) | 600 mm |
| Size and weight | |
| Dimensions of the product (mm) | 845 x 600 x 600 mm |
| Height of removable worktop (mm) | 30 mm |
| Weight (kg) | 50.053 kg |
| Programmes | |
| Drying progress indicator | Time remaining indicator front water inlet |
| List of programmes | Auto 45-65°C Economy Glass Intensive Quick wash |
| Name programme 1 | Intensive |
| Name programme 5 | Quick Wash |
| Programme duration programme1 (min.) | 125-135 |
| Programme duration programme2 (min.) | 90-160 |
| Programme duration programme3 (min.) | 225 |
| Programme duration programme4 (min.) | 85-90 |
| Programme duration programme5 (min.) | 60 |
| Programme duration programme6 (min.) | 29 |
| Number of different wash temperatures | 5 |
| Temperature programme 1 (°C) | 70 |
| Temperature programme 2 (°C) | 45-65 |
| Temperature programme 3 (°C) | 50 |
| Temperature programme 4 (°C) | 40 |
| Temperature programme 5 (°C) | 65 |
| Temperature programme 6 (°C) | 45 |
| Safety | |
| Glass protection techn. | Yes |
| Surge-back protect. installed | Yes |
| Water protection system | Total system |
| Consumption values | |
| Glass protection techn. | Yes |
| Energy consumption programme1 (kWh) | 1.45-1.5 |
| Energy consumption programme2 (kWh) | 0.95-1.6 |
| Energy consumption programme3 (kWh) | 0.951 |
| Energy consumption programme4 (kWh) | 0.85-0.9 |
| Energy consumption programme5 (kWh) | 1.3 |
| Energy consumption programme6 (kWh) | 0.8 |
| Water consumption programme 1 (l) | 12-15 |
| Water consumption programme 2 (l) | 7-18 |
| Water consumption programme 3 (l) | 9.5 |
| Water consumption programme 4 (l) | 11-14 |
| Water consumption programme 5 (l) | 10 |
| Water consumption programme 6 (l) | 10 |
| Maximum temperature for water intake (°C) | 60 °C |
| Energy Consumption for 100 cycles Eco Programme (EU 2017/1369) | 95 kWh |
| Maximum number of place settings (EU 2017/1369) | 14 |
| The water consumption of the eco programme in liters per cycle (EU 2017/1369) | 9.5 l |
| Programme duration (EU 2017/1369) | 3:45 h |
| Connection | |
| Connection Rating (kW) | 2,400 W |
| Length of electrical supply cord (cm) | 175 cm |
| Current (A) | 10 A |
| Length inlet hose (cm) | 150 cm |
| Length outlet hose (cm) | 190 cm |
| Plug type | GB plug |
| Manufacturer | Siemens |
|---|---|
| Colour | Stainless Steel |
| Model Number | SN236I03MG |
| Energy Rating | E |
| Cutlery Tray / Basket | Tray |
| Place Settings | 14 |
| Width (approx.) | 60cm |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |


