Siemens SN236W02NG 14 Place Dishwasher With Cutlery Tray
- Warranty 2 Years
- ColourWhite
- Energy RatingE
- Width (approx)60cm
- Place Settings14
- Cutlery Tray / BasketTray
- Energy RatingE
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN4242003857724
Siemens extraKlasse 14 Place Setting Dishwasher with VarioDrawer (SN236W02NG)
This full size, freestanding dishwasher from Siemens will make washing up a thing of the past. Boasting a fantastic variety of programmes and helpful technology, it`s a great addition to any home.
This extraKlasse model is exclusive to Euronics and Agent stores, so you won`t be able to buy it anywhere else.
Programmes Galore
The Siemens SN236W02NG offers a range of six programmes, so you can have your dishes washed exactly how you want them:
- Intensive 70°C
- Eco 50°C
- Auto 45-65°C
- Quick Wash 45°C
- Glass 40°C
- Pre-Rinse
The Quick Wash is perfect if you need a favourite dinner set clean in a hurry - the cycle takes just 29 minutes. And, this dishwasher boasts 14 place settings, so you`ll have space to fit in everything from cutlery to saucepans, and receive amazing results in a flash.
Technology for Any Load
Enjoy technology that adapts to your cleaning needs with autoProgramme. Just press the button, and aquaSensor will detect the dirtiness of the water. It then determines the optimal temperature, plus just the right amount of clean water to add - and when to add it.
The glassCare System will look after your glassware. Combining a heat exchanger, glass protection technology, plus a gentle cleaning and drying programme, you don`t need to worry about your dishwasher damaging your most delicate items.
You can be sure that you`ll get a thorough clean every time thanks to dosageAssist. This feature optimises the release of detergent, quickly dissolving it with a jet of water, and then distributing it evenly throughout the dishwasher.
The SN236W02NG is energy efficient, which helps you to be environmentally-friendly and to save money on your bills. It also features wash and drying efficiency ratings of `A`, meaning you`ll always have sparkling dishes. The noise emissions are only 46 dB, so you`ll hardly notice this model is running. And, using your dishwasher is made effortless with the push button controls and electronic display.
The white finish of the Siemens extraKlasse SN236W02NG will put it right at home among your other appliances. If you want a dishwasher that will make life easier, add this model to your basket today.
| Brand Name | Siemens |
| Half Load Supported | Yes |
| Depth | 60 cm |
| Capacity | 14 Place Setting |
| Inlet Hose Length | 150 cm (Outlet hose 190 cm) |
| Colour | White |
| Dry Efficiency | A Rated |
| Water Protect System | Total system + internal water protection system |
| Drying System | Heat exchanger |
| New Energy Rating (March 2021) | E |
| Features |
|
| Height | 84.5 cm |
| Installation Type | Freestanding |
| Manufacturer | BSH Home Appliances Ltd |
| Manufacturer Part Number | SN236W02NG |
| Noise Levels | 46 dB |
| Number of Programmes | 6 |
| Product Model | SN236W02NG |
| Product Name | SN236W02NG Dishwasher |
| Product Type | Dishwasher |
| Program Type |
|
| Wash Efficiency | A |
| Width | 60 cm |
| Material | Stainless Steel Interior |
| Number of Temperature Settings | 5 |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Time Delay | 1-24 Hours |
| Size | 60 cm |
| Control Type | Push Button |
| Remaining Time Display | Time remaining indicators |
| Child Lock | Yes, with tamper proof controls |
| Manufacturer | Siemens |
|---|---|
| Colour | White |
| Model Number | SN236W02NG |
| Energy Rating | E |
| Energy Rating | E |
| Cutlery Tray / Basket | Tray |
| Place Settings | 14 |
| Width (approx.) | 60cm |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |



