Siemens WG44G209GB 9kg 1400 Spin Washing Machine - White
- Warranty 5 Years
- Washing Capacity9kg
- Spin Speed1400rpm
- Width (approx.)60cm
- No. of Programs14
- TimerYes
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN4242003900949
Siemens WG44G209GB 9kg 1400 Spin Washing Machine - White
The freestanding Siemens WG44G209GB 9 kg washing machine has a great range of programmes to get all your laundry clean. The smart white finish will also suit a wide range of kitchen styles. Exclusive to Euronics and Agent Stores, you won’t be able to buy this model at any other retailer.
Pick a Programme
Siemens has equipped the WG44G209GB with 14 handy programmes, so it can deal with just about any laundry task that comes its way. These programmes include:
* Anti-Allergy
* Anti-Bacterial
* Cotton
* Eco
* Synthetic
* Hand Wash
* Delicate Wash
* Mixed Load
* Wool
Choose one of the speedPack settings for time-saving options and programmes that make your life easier. Speed up programmes or wash a load in just 15 minutes – ideal for busy families.
For those who like to spend time outdoors, the Outdoor programme is essential for caring for your textiles. Maintaining a constant temperature, this specialist cycle constantly measured heat and humidity to clean outdoor garments safely.
What’s more, Siemens has also included a stainRemoval system to target four of the most common stains – wine, butter/oil, blood, and grass. By adjusting water temperature, drum speed and soaking time, each type of stain is treated to the best possible clean.
Easy to Use
The 9 kg capacity makes the WG44G209GB a perfect family appliance, and with a 1400 rpm spin speed, will whiz through your mountains of laundry in no time. Equipped with an iQdrive, this high-quality brushless motor helps make this appliance efficient, durable, and quieter than other models.
All the programmes and modes are easily accessible with touch control buttons and can be monitored using the large LCD display. Check spin speeds, temperature, and cycle duration, or, you could even set up a time delay function. This handy feature lets you delay the start of the cycle by up to 24 hours, so it finishes at your chosen time.
Siemens has also included a pause and add function, so you can add any dropped items to the wash after it has started. And, with the child lock feature, little hands won’t be able to change any settings.
This Siemens extraKlasse washing machine is quiet and efficient while still offering thorough cleaning results. Order the WG44G209GB from Chapmans today.
| Manufacturer | Siemens |
|---|---|
| Model Number | WG44G209GB |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washing Machine |
| energyrating_link | https://media3.bsh-group.com/Documents/energylabel/en-GB/WG44G209GB.pdf |
| Colour | White |
| energyrating_datasheet | https://media3.bsh-group.com/Documents/eudatasheet/en-GB/WG44G209GB.pdf |
| Programmes | Anti-Allergy, Anti-Bacterial, Rinse Cycle, Drain & Spin, Cotton, Eco, Synthetic, Hand Wash, Pre-Wash, Delicate Wash, Spin Only, Mixed Load, Wool, Outdoor |
| Product Dimensions | 84.8cm x 59.8cm x 59cm |
| Quick Wash Time | 15 min |
| Quick Wash Option | Yes |
| Noise Level - Spinning | 71 dB |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Temperature Control | No |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 74.3 kg |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 48 L |
| Water Supply | Cold Fill |
| Shipping Height | 84.8 cm |
| Shipping Width | 59.8 cm |
| Shipping Depth | 59 cm |
| Smart Connect | No |
| Self Cleaning Dispenser | Yes |
| Steam Function | No |
| Spin Performance Class | B |
| Spin Speed | 1400 |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Start Delay Option | Yes |
| Stackable | No |
| Depth | 59 cm |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Additional Information | Built in water heater, Self-cleaning |
| Add Laundry Feature | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Bluetooth | No |
| Built-in Water Heater | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Key Feature 2 | 15 Minute Quick Wash, Delay Start |
| Key Feature 1 | 14 Programmes Inc: Eco Programme |
| Height Adjustment | Yes |
| Key Feature 3 | Pause and Add Function |
| Height (cm) | 84.8 cm |
| Features | 14 Programmes Inc: Eco Programme, 15 Minute Quick Wash, Delay Start, Pause and Add Function |
| Energy Rating | A |
| Wool Program | Yes |
| Quick Wash | Yes 15 minutes |
| Timer | Yes |
| Delicates | Yes |
| No. of Programs | 14 |
| Washing Capacity | 9kg |
| Spin Speed | 1400rpm |
| Width (approx.) | 60cm |
| Expired Status | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Discontinued Status | expired |



