Siemens WK14D451GB Built In 7kg Wash 4kg Dry 1400 Spin Washer Dryer
- Warranty 1 Year
- ColourWhite
- Manufacturer Guarantee1 year
Siemens iQ500 Integrated 7kg Wash 4kg Dry 1400 Spin Washer Dryer (WK14D541GB)
- Outdoor special drying programme: for functional textiles such as sportswear and outdoor clothing.
- Lifetime protection against water damage - aquaStop®
- High load capacity for wash loads up to 7 kg and dry loads up to 4 kg.
Lifetime protection against water damage - aquaStop®
The aquaStop® safety system protects against all types of water damage – such as overflows or leakages – for the lifetime of the appliance.
Protects waterproof textiles - Outdoor programme
A special drying programme for functional textiles such as sportswear and outdoor clothing.
| General | |
| Installation | Fully integrated |
| Digital countdown indicator | Yes |
| Start delay options | Continuous |
| Door opening | Left |
| Hot & cold water intake | No |
| Interior light | No |
| Removable work top | No |
| Length of electrical supply cord (cm) | 220 cm |
| Available languages display | English |
| Construction type | |
| Design | Freestanding |
| Door opening | Left |
| Door opener | Handle |
| Drum material | Stainless steel |
| Installation | Fully integrated |
| Type | Front loader |
| Tub material | Plastic |
| Size and weight | |
| Maximum capacity in kg in a wash cycle (EU 2017/1369) | 7.0 |
| Maximum capacity in kg in a Wash/Dry cycle (EU 2017/1369) | 4.0 |
| Drum volume (l) | 52 l |
| Weight (kg) | 82.360 kg |
| Safety | |
| Balance control | Yes |
| Foam control | Yes |
| Connection | |
| Connection Rating (kW) | 2,300 W |
| Length of electrical supply cord (cm) | 220 cm |
| Hot & cold water intake | No |
| Plug type | GB plug |
| Nominal power (kW) | 220-240 V |
| Manufacturer | Siemens |
|---|---|
| Colour | White |
| Model Number | WK14D451GB |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |

