Siemens WK14D542GB Built In 7kg Wash 4kg Dry 1400 Spin Washer Dryer
- Warranty 1 Year
- ColourWhite
- Energy RatingE
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN4242003884294
Siemens iQ500 Integrated 7kg Wash 4kg Dry 1400 Spin Washer Dryer (WK14D542GB)
iQ 500 Built-in WasherDryer with waterPerfect load detection for water-saving laundry care.
- High load capacity for wash loads up to 7 kg and dry loads up to 4 kg.
- Lifetime protection against water damage - aquaStop®
Lifetime protection against water damage - aquaStop®
The aquaStop® safety system protects against all types of water damage – such as overflows or leakages – for the lifetime of the appliance.
Performance
- Energy Efficiency Class Wash and Dry¹: E
- Energy Efficiency Class Washing²: E
- Energy³ / Water⁴ Wash and Dry: 266 kWh / 68 litres
- Energy⁵ / Water⁶ Washing: 77 kWh / 44 litres
- Load capacity Wash and Dry / Washing: 1 - 4 kg / 1 - 7 kg
- Programme duration⁷ Wash and Dry / Washing: 5:30 h:min / 2:50 h:min
- Spin drying efficiency class: EU19_spin efficiency class: B
- Spin speed: 600 - 1355 rpm
- Noise level: 72 dB (A) re 1 pW
- Noise efficiency class: A
Programmes/functions
- Special programmes: easy-care, night wash, mixed fabrics, Sportswear, rapid 15 minute quick wash, rinse/spin, fluff clean, drain / spin, hygiene, wool/handwash, delicates/silk
- Special programme - drying: fluff removal cycle
- Buttons: start, spin speed selection, change, menu, drying time selection, temperature selection and 24 hour time delay start time delay
Key features
- Fully electronic control dial for all wash and special programmes
- autoDry function, and time selection options
- Reload facility
- Large display for programme progress indication, temperature, spin speed, time remaining and 24 hours time delay, and indication of drying level
- Aquatronic wash system
- Foam detection system
- Out of balance load adjustment
- Electronic child safety package
- End of cycle buzzer
- aquaStop: Siemens home appliance with lifetime warranty against water damage
Technical Information
- Fully integrated
- Left hinged door
- Dimensions (H X W X D): 82 x 59.5 x 56 cm
- adjustable base height: 16.5 cm
- adjustable base depth: 6.5 cm
- Height adjustment with cardanDrive
| General | |
| Installation | Fully integrated |
| Digital countdown indicator | Yes |
| Start delay options | Continuous |
| Door opening | Left |
| Hot & cold water intake | No |
| Interior light | No |
| Removable work top | No |
| Length of electrical supply cord (cm) | 220 cm |
| Available languages display | English |
| Construction type | |
| Design | Freestanding |
| Door opening | Left |
| Door opener | Handle |
| Drum material | Stainless steel |
| Installation | Fully integrated |
| Type | Front loader |
| Tub material | Plastic |
| Size and weight | |
| Maximum capacity in kg in a wash cycle (EU 2017/1369) | 7.0 |
| Maximum capacity in kg in a Wash/Dry cycle (EU 2017/1369) | 4.0 |
| Drum volume (l) | 52 l |
| Weight (kg) | 78.456 kg |
| Safety | |
| Balance control | Yes |
| Foam control | Yes |
| Connection | |
| Connection Rating (kW) | 2,300 W |
| Length of electrical supply cord (cm) | 220 cm |
| Hot & cold water intake | No |
| Plug type | GB plug |
| Nominal power (kW) | 220-240 V |
| Manufacturer | Siemens |
|---|---|
| Colour | White |
| Model Number | WK14D542GB |
| Energy Rating | E |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |


