Smeg DF13E2WH 13 Place Setting Dishwasher in White
- Warranty 1 Year
- Energy RatingE
- Width (approx)60cm
- Place Settings13
- Cutlery Tray / BasketBasket
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN8017709285500
Smeg 13 Place Setting Full Size Dishwasher in White (DF13E2WH)
Make light work of doing the dishes with this full size dishwasher from Smeg. The DF13E2WH has 13 place settings, a range of programmes, and brilliant features, so that you can take the best possible care of your crockery and utensils.
- Orbital Wash System (Double spray arm which distributes water evenly)
- Total Acquastop (Detects leaks in hose. Switches water supply off)
- 13 place settings (High load flexibility.Greater performance)
- 5 programmes (Soak, Rapid 27min, Eco, Ultraclean, Mix)
Looking for a built in dishwasher with similar features? Try the integrated version in black – DI13EF2.
Smeg Brilliance
Smeg has equipped the DF13E2WH with a range of features to help you get the best from your dishwasher. The unique Orbital Wash system distributes water evenly throughout the machine using the double spray arm. Its contra-rotating action directs water with precision, ensuring an excellent wash every time.
Dry Assist also features on this model. A special device automatically opens the door at the end of the drying cycle. Minimising the need for the heating element, you can save up to 20% of energy while still achieving perfect drying results.
Smeg has also included Total AquaStop on the DF13E2WH. This detects leaks in the hose, cutting off the water supply and preventing a flooded kitchen.
Range of Programmes
This freestanding Smeg dishwasher has five programmes, so you can choose the best possible cycle for your load. If you need dishes in a hurry, the Rapid wash programme will have your crockery sparkling in just 27 minutes. Select the Eco option to save energy and water or use the Mix setting for different pots and pans – ideal if you enjoy dinner parties or large family meals.
Plus, the UltraClean option performs a final rinse at high temperatures to eliminate any bacteria. Get perfectly gleaming dishes every time with the DF13E2WH.
Keep your delicate glasses secure thanks to the new stem glass holders. With reduced movement, your glasses are safe from scratches, smudges, and marks. What’s more, the upper basket is height adjustable, so you can make room for bulkier items for added flexibility.
Added Extras
The DF13E2WH comes with a counter balanced door to make loading and unloading easier. And, controlling your appliance is simple thanks to the front panel buttons and LED display.
Available in white, discover a more efficient way to wash the dishes with the Smeg DF13E2WH. Order yours today.
| Brand Name | SMEG |
| Control Type | Front Panel Buttons |
| Weight (Approximate) | 54 kg |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Manufacturer | SMEG UK LTD Smeg (UK) |
| Height | 84.8 cm |
| Colour | White |
| Width | 59.8 cm |
| Depth | 60 cm |
| Energy Efficiency Class | E |
| Installation Type | Freestanding |
| Place Setting Capacity | 13 |
| Number of Programmes | 5 |
| Programmes | Soak Eco Rapid 27 min Ultraclean Mix |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Wash Efficiency | A |
| Water Consumption | 12 Ltrs (standard wash) |
| Noise Levels dB(A) | 51 dB(A) re 1pW |
| Features | Orbital Wash System |
| Shipping Height | 92 cm |
| Shipping Width | 65 cm |
| Shipping Depth | 67 cm |
| Manufacturer | Smeg |
|---|---|
| Model Number | DF13E2WH |
| Energy Rating | E |
| Cutlery Tray / Basket | Basket |
| Place Settings | 13 |
| Width (approx.) | 60cm |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |



